Cumhuriyet Avukatları Oğuz Güven’in Tutukluluğuna İtiraz Etti

Cumhuriyet Gazetesi internet GYY Oğuz Güven’in, Başsavcı Mustafa Alper’in hayatını kaybetmesi sonrası Twitter üzerinden geçilen ilgili haberde başlığın uygun olmadığı gerekçesiyle ‘‘örgüt propagandası’’ndan tutuklanmasına, gazetenin avukatları itiraz etti.

Cumhuriyet avukatlarının oluşturdukları itiraz dilekçesinde, Güven’in ‘‘tamamen hayal gücüyle yaratılan niyet okumaya dayalı soruşturma’’ ile ‘‘şüpheli’’ yapıldığı ifade edildi. Güven’in tutukluluğunun hukuki değil siyasi olduğunu söyleyen gazete avukatları, “Haberi suçlamak gazeteciliği suçlamaktır. Gazeteciler üzerinde yargı yoluyla baskı yaratılması hukukla açıklanamayacak kadar hukuka ve demokrasiye aykırıdır.’’ dedi.

Trafik kazasında yaşamını yitiren Başsavcı Mustafa Alper’in haberinin Twitter üzerinden ‘‘İlk FETÖ iddianamesini hazırlayan Başsavcı Mustafa Alper’i kamyon biçti’’ başlığıyla duyurulması ve olaydan yaklaşık 1 dakika sonra haber başlığında düzeltmeye gidilmesiyle ilgili avukatlar, ‘‘1 dakikadan daha az yayında kalan bir cümlede kullanılan bir kelime için verilmiş tutuklama kararı ne kanuna, ne hukuka uygundur.’’ diye konuştu.

‘‘Varsayıma dayalı yorum’’

Oğuz Güven’i tutuklayan İstanbul 2. Sulh Ceza Yargıcı Akın Gürlek’in, tutuklama kararına ilişkin ‘‘Söz konusu tweet ile FETÖ soruşturması dosyalarında görev yapan savcıların akıbetinin bu olacağının gösterildiği’’ gerekçesini sunmasına ise itiraz dilekçesinde ‘‘Varsayıma dayalı yorum’’ dendi. İtiraz dilekçesinde, Tutuklama kararına neden olan haber başlığındaki ‘‘biçti’’ kelimesinin ne anlama geldiği hakkındaki subjektif yorumların, iddianame hazırlayanların ileride başına ne geleceği şeklinde toplumda algı oluşturması için bu ibarenin ‘‘özellikle seçildiği’’ yorumunun izahının mümkün olmadığı, “olmayan bir niyetin okunması” anlamına geldiği kaydedildi.

‘‘Sulh ceza yargıçları tutuklama mahkemelerine dönüşmüştür’’

Güven’in tutukluluğuna itiraz eden Cumhuriyet avukatları, itirazdaki asıl amacın mevcut başvuru yollarının tüketilmesi olduğunu belirtti. Avukatlar ayrıca, dilekçede, karar veren sulh ceza yargıçlarının ‘‘tutuklama mahkemelerine’’ dönüştüğünü söyledi:

‘‘İtiraz dilekçemiz üzerine tutuklama kararına yaptığımız itirazımızın büyük bir olasılıkla reddedileceği kanaatindeyiz. Çünkü giderek oluşan yaygın kanıya göre; sulh ceza yargıçları tutuklama mahkemelerine dönüşmüştür. Sulh Ceza Yargıçlarının verdiği kararlara yapılan itirazları inceleme yolu olarak kabul edilen bir başka Sulh Ceza Yargıcına başvuruda bulunmanın etkin ve etkili bir yargısal başvuru yolu olmadığı düşüncesindeyiz. Yanıldığımızı kanıtlamak yargının işidir. Hukuk ve varsa adalet ve kalmışsa vicdan hukukun üstünlüğü için vardır.’’

dokuz8HABER / Cumhuriyet

A single golf clap? Or a long standing ovation?

By clapping more or less, you can signal to us which stories really stand out.