Diyanet İşleri Başkanı Görmez: “Müslüman kardeşlerimiz çocuklarını FETÖ’den korumak zorundadır”

Ramazan Bayramı ziyaretleri çerçevesinde Bosna Hersek’i ziyaret eden Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez başkent Saraybosna’da İslam Birliği Başkanı Husein Kavazovic ile görüştü. Burada gündeme ilişkin açıklamalar yapan Görmez; tüm müslümanların, çocuklarını “FETÖ” ve benzeri yapılardan koruması gerektiğini söyledi.

(AA)

Başkent Saraybosna’daki görüşmede İslam dünyasının içinde bulunduğu durum, Kavazovic’in başında olduğu İslam Birliği’nin ülkenin dini hayata katkıları ve Türkiye’deki “FETÖ” gündemi ele alındı.

İslam dünyası ve küresel çaptaki gelişmeleri değerlendiren Prof. Dr. Görmez, “Biz Müslümanlar tarihi mirasımızı güncelleyerek gelecek nesillere taşıma konusunda, ilmi mirası taşıma konusunda ve çağın meydan okumalarına cevap verme konusunda geç kaldık. Zayıf kaldık” dedi.

Görüşmede ayrıca Türkiye’nin OHAL süreciyle birlikte devam ettiği “FETÖ ile mücadele” konusuna da değinildi. Görmez’in açıklamalarından satır başları şöyle:

“Biz Müslümanlar başımıza gelen musibetlerin sebeplerini dışarıda arama hastalığından vazgeçmeliyiz”

İslam dünyası, tarihi mirası güncelleme ve çağın meydan okumalarına cevap verme konularında zayıf kaldı. İslam dünyası tarihi mirası güncelleme ve çağın meydan okumalarına cevap verme konularındaki gecikmişlikle uğraşırken çok daha büyük krizler gelip bizi buldu. Aslında Afganistan Savaşı, Bosna Savaşı, Çeçenistan Savaşı bunların ilk büyük habercileriydi. Daha sonra çok daha büyük krizler geldi. Biz Müslümanlar başımıza gelen musibetlerin sebeplerini dışarıda arama hastalığından vazgeçmeliyiz. Kriz hallerinde aklıselimi kaybetmek en büyük tehlikedir.

“Krizlerde zaafa düştük”

Bütün bu krizlerde hem aklıselimi yitirme hem hikmeti yitirme konusunda zaafa düştük. Bu gibi hallerde bilhassa dini müesseselere, eğitim müesseselerine çok büyük görevler düşüyor. Bosna Hersek İslam Birliği bu açıdan daima umut olmuştur. Birliğin varlığı sadece Bosna Hersek için değil, bütün Balkan coğrafyası için, hatta Avrupa’da yaşayan Müslümanlar için de önem arz ediyor.

“Müslüman kardeşlerimiz çocuklarını ve geleceğini FETÖ ve benzeri yapılardan korumak zorundadır”

Körfez kriziyle çok daha yeni bir sürece girdiğimizi görüyoruz. Çağın oluşturduğu suni yapılanmaların ne olacağı belli değil. Burada İslam’ın yeryüzüne getirdiği hak ve adalet ölçülerine göre hareket edecek ve ilkeler üzerine ısrar edecek düşüncelere ihtiyaç var. Onun için riyasetteki birlik, beraberlik ve ahenk gittikçe önem arz ediyor. Sadece Türkiye’de değil bütün dünyada Müslüman kardeşlerimiz çocuklarını ve geleceğini FETÖ ve benzeri yapılardan korumak zorundadır.