Financial Times: “Referandumda sarsılan Erdoğan AKP’yi silkeliyor”

İngiliz Financial Times (FT) gazetesinin Çarşamba günkü sayısında AKP’nin 16. kuruluş yıldönümü etkinliklerine dair bir haber-analiz yer alıyor.

FT, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 16 Nisan anayasa değişikliği referandumunda beklediği kadar yüksek oy alamamasından dolayı ‘sarsıldığını’ öne sürerek, bunun üzerine AKP’nin yönetim kadrosu ve politikalarında radikal değişikliklere gittiğini belirtiyor. Başkanlık Sarayı’nda “iktidarda geçen 15 yılın ardından parti ile destekçileri arasındaki romantik ilişkinin tutkusunu yitirmesinden korkulduğu” yorumunu yapıyor.

FT’ye göre, AKP’deki il ve ilçe teşkilatlarında başlayan değişim, belediye başkanları ile milletvekillerine de uzanması bekleniyor: “Ama aynı zamanda bu süreç, Gülen hareketi ile bağlantılı olanların sessizce ayıklanması için de kullanılacak. AKP yetkililerine göre, bunlara ek olarak Erdoğan’a yeterince sadık görülmeyenler ve adı yolsuzluğa karışanlar da ayıklanacak.”

FT, partideki bu revizenin katalizörünün, 16 Nisan’daki anayasa değişimi referandumunun kılpayı kazanılması olduğu yorumunu yapıyor.

“AKP ÖZELLİKLE GENÇ SEÇMENİ ÇEKECEK YENİ STRATEJİK YENİ YOLLAR ARIYOR”

Türkiye’de 18–25 yaş arası 8 milyon seçmen bulunduğu ve bu gençlerin 16 Nisan’daki anayasa değişikliği referandumunda “hayır” oyu verdiği hatırlatılarak, AKP stratejistlerinin şimdi özellikle bu gençleri partiye çekmenin yollarını aradığı yorumu yapılıyor.

“AKP FARKLI KESİMLERİN BİRLEŞTİRİCİ ÖZELLİĞİNİ KAYBETTİ”

Gerek parti içinden gerekse de muhaliflerden AKP’nin en büyük sorununun bir zamanlar sahip olduğu tek çatı altında birleştirici olma özelliğini kaybettiği eleştirilerinin yapıldığı vurgulanıyor. Gazeteye konuşan bir AKP’li, Erdoğan’ın kendisi dışındaki herkesin kusurlarını görmesinden şikayet ediyor: “Merak ediyorum; Erdoğan gece yatağa girdiğinde hiç ‘Acaba ben de yorulmuş olabilir miyim?’ diye düşünüyor mu… Ama bu soruyu bizim sormamıza izin verilmiyor”.

“PARTİ İÇİNDE ‘MEYDAN OKUYAN’ OLMAZ”

FT’ye göre, parti içinde hoşnutsuzluk olsa da, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a yönelik bir meydan okumanın olması beklenmiyor.

Gazeteye konuşan araştırmacı Emre Çalışkan, “Parti üyeleri Erdoğan’ın gücü elinde tutmasından memnun değil ama Erdoğan’ın devam eden geniş halk desteği, eleştiriye çok az yer bırakıyor” diyor.

Ancak FT’ye göre tüm bunlara rağmen Erdoğan’ın başının asıl dertte olduğu yer iç değil, dış siyaset: “Erdoğan, ekonomik büyümeyi sürdürmek, Suriye’deki savaşın etkileriyle mücadele etmek ve hem Avrupa hem de ABD ile ilişkilerde yaşanan sarsıntıları idare etmek zorunda.

“Fonda bunlar olurken, Erdoğan’a kabinesinin bazı üyelerinden erken seçim çağrısı yapıldı. Erdoğan bunu reddetmiş olsa da, uzmanlar ekonomi istikrarlı olursa gelecek yılın sonunda seçim yapılması çağrısında bulunabileceğini söylüyor.”

A single golf clap? Or a long standing ovation?

By clapping more or less, you can signal to us which stories really stand out.