Gazi’nin Yarısı ‘‘Hacı Bayram-ı Veli’’ Oluyor

Yükseköğretim Kurulu’nun (YÖK) kararı doğrultusunda kurulmasına karar verilen Hacı Bayram-ı Veli Üniversitesi için çalışmalar tamamlandı ve taslaklar Milli Eğitim Bakanlığı’na (MEB) gönderildi. Hazırlanan taslaklarda Türkiye’nin köklü üniversitelerinden Gazi Üniversitesi’nin rektörlük dışındaki birçok temel biriminin yeni kurulacak Hacı Bayram-ı Veli Üniversitesi’ne devredilmesi planlanıyor.

Sabah gazetesinin ileri sürdüğü habere göre; 1926 yılında Mustafa Kemal Atatürk’ün çabalarıyla kurulan Gazi Üniversitesi’nin Rektörlük yerleşkesi dışundaki tıp, diş hekimliği, eczacılık ve hukuk gibi tüm akademik birimleri yeni kurulacak üniversitenin bünyesine dahil edilecek. Hacı Bayram-ı Veli Üniversitesi ile birlikte Ankara’daki devlet üniversitelerinin sayısı 6'ya çıkmış olacak.

Rektörlük, Gazi Üniversitesi

Milli Eğitim Bakanlığı’na ulaşan dosyanın incelendiği ve kısa zaman içinde Bakanlar Kurulu’nun gündemine taşınmasının beklendiği belirtiliyor. Gazi Üniversitesi’nin ‘‘geniş çaplı devir’’ işleminden sonra ne olacağı ise henüz belirsizliğini koruyor.

dokuz8HABER