Gerekçe ‘güvenlik’: Şırnak’ta binlerce meyve ağacı kesildi

Fotoğraf: Evrensel

Şırnak’taki Besta bölgesinde bulunan binlerce meyve ağacının, Balveran Jandarma Karakolu Komutanlığı yetkilileri tarafından verildiği iddia edilen emir doğrultusunda, korucular tarafından kesildiği belirtildi. Konuyla ilgili jandarma yetkilileriyle konuşan DBP Balveren İlçe Eşbaşkanı Sadun Sezer, karakol yetkililerinin kendisine, “Güvenliğimiz için bölgedeki ağaçların yakılması ve kesilmesi gerekir” dediğini aktardı.

Dihaber’in haberine göre, Şırnak’ın Balveren Beldesi ile Uludere ilçesine bağlı Şenova Beldesi arasında kalan Besta bölgesinde son bir ay içerisinde binlerce meyve ağacı kesildi.

Besta’da bulunan Bişiyê Reş, Gêloşî ve Mila Sinê mıntıkalarında kesimi halen devam eden ağaçların, bölgeye her sabah saatlerinde askerler gözetiminde giden korucular tarafından yapıldığı öğrenildi. Yaklaşık bir aydır devam eden doğa katliamında kesilen binlerce ağaç ise Balveren ve Şenova beldeleri arasında kalan Milli Jandarma Karakolu’nun karşısındaki geniş alanda toplanıyor.

Gerekçe ‘güvenlik’

Durumla ilgili konuşan DBP Balveren İlçe Eşbaşkanı Sadun Sezer, yaklaşık bir ay önce Jandarma Komutanlığı yetkililerinin yurttaşlardan ağaçları kesmelerini istediğini aktardı. Yurttaşların komutanlık yetkililerinin isteğini yerine getirmemesinin ardından, korucuların devreye konulduğunu söyleyen Sezer, “Ağaçların kesilmemesi için bölgenin ileri gelenleri, Milli Jandarma Karakolu yetkilileri ile görüşme gerçekleştirdi. Karakol yetkilileri ise ‘Güvenliğimiz için bölgedeki ağaçların yakılması ve kesilmesi gerekir’ cevabını verdi” bilgilerini paylaştı.

Sezer, ağaçların kesilmesinin önüne geçmek için belde yurttaşlarının imza toplayarak Şırnak İşletme Müdürlüğü’ne başvuruda bulunduğunu; fakat bir geri dönüşün olmadığını aktardı.

Bölgede şu ana kadar binlerce ceviz, fıstık, elma, armut, erik ve menengiç ağacının kesildiğini hatırlatan Sezer, doğa katliamına karşı sessiz kalmayacaklarını ifade ederek, “Ağaç kesimi halen devam ediyor. Köylerdeki yurttaşlar ile birlikte bu katliama dur demek için harekete geçeceğiz” diye konuştu.

Like what you read? Give dokuz8HABER a round of applause.

From a quick cheer to a standing ovation, clap to show how much you enjoyed this story.