Hükümet ve YÖK’ün ‘ihraç’ çıkmazı: Canikli ‘değerlendirilecek’ dedi, YÖK kararda ısrarlı

KHK ile 330 akademisyenin ihraç edilmesi yurt çapında büyük tepki topladı. Üniversitelerde kararnamenin ardından boykot çağrıları yapıldı, Ankara Üniversitesi Cebeci Kampüsü’nde akademisyenler okula alınmadı, gaz ve TOMA’yla polis müdahalesi gerçekleşti. KHK’lere tepki sürerken, Başbakan Yardımcısı Canikli, “Eleştirileri değerlendiriyoruz. Listeyi yeniden değerlendirmesi için YÖK’e göndereceğiz” şeklinde konuştu. YÖK’ten ise yanıt, başkan Saraç’tan geldi. KHK’yi savunan Saraç, barış için akademisyenlerin bildirisiyle ilgili,“imzasını çekmemekte direnenler atıldı, biz görevimizi yaptık” dedi.

AKP hükümetinin 686 sayılı KHK ile ağırlıklı olarak Ankara Üniversitesi olmak üzere 330 öğretim üyesini meslekten ve memuriyetten çıkarmasının yankıları sürüyor.

Cumhuriyet’ten Emine Kaplan’ın haberine göre, Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli’nin, AKP Grup Yönetim Kurulu toplantısında “Eleştirileri değerlendiriyoruz. Listeyi yeniden değerlendirmesi için YÖK’e göndereceğiz” açıklaması basına yansımıştı.

Tüm tartışmalara ve tepkilere karşın YÖK Başkanı Yekta Saraç’ın, bazı AKP’li milletvekillerine akademisyenlerin çıkarılmasını savunduğu öğrenildi. Saraç’ın “Bildiriye imza atan öğretim üyeleriyle dekanlar tek tek konuştu, bildiriden imzalarını çekmeleri istendi. Çekmemekte direnenler atıldı, biz görevimizi yaptık” dediği belirtildi.

Bahçeli’den memnun

Saraç’ın, MHP lideri Devlet Bahçeli’nin “İşten çıkarılan akademisyenler de dahil olmak üzere alayı birden 2007’de Meclis’in cumhurbaşkanı seçmesine mani olmuşlardır. Şimdi bunlar demokrasi bezirgânı olarak üniversitelerin kapısına tezgâh kurmuşlardır. Alma mazlumun ahını, çıkar aheste aheste. Üniversiteler eğitim yuvası olmak yerine eylem üssü görenlerin sızlanmasına, insan hakları hatırlatmasına gerek yok. Üniversiteleri tamamen tekellerine alan, kendi dışındaki hiçbir inanç ve fikre hayat hakkı tanımayan PKK, PYD bağlantıları somutlaşanlara hukuk sonuna kadar işletilmelidir” açıklaması için de “Allah razı olsun” dediği kaydedildi.

Like what you read? Give dokuz8HABER a round of applause.

From a quick cheer to a standing ovation, clap to show how much you enjoyed this story.