HDP’den ‘ESP’ye yönelik gözaltılar’la ilgili açıklama

HDP Merkez Yönetim Kurulu imzasıyla yayımlanan açıklamada, ESP Genel Başkanı Çiçek Otlu dahil olmak üzere birçok parti yöneticisi ve üyelesinin gözaltına alınmasına tepki gösterildi.

Gözaltı ve tutuklamaların ‘Hayır’ çalışmalarına yönelik yapıldığı ifade edilen açıklamada, “Hukuk dışı bu uygulamaların sahipleri, daha önce olduğu gibi yarın da hukuk ve demokrasi tarihine kara bir leke olarak geçeceklerdir” denildi.

HDP’den yapılan açıklama şu şekilde:

Hemen her gün ve birçok il ve ilçede partimiz ve bileşenlerimizin üye ve yöneticilerine yönelik gözaltı ve tutuklamalar devam ediyor. Referandumda ‘Hayır’ çalışmasını sürdürenlere yönelik bu operasyonlar sonuçları etkilemeye yöneliktir. Bugün de bileşen partilerimizden ESP Genel Başkanı Çiçek Otlu, Parti Meclisi ve MYK dahil çeşitli düzeydeki parti yöneticisi ve üyeleri gözaltına alınmıştır.
Yargıya her gün talimatla operasyon yaptıran iktidar büyük bir hukuksuzluğu sürdürüyor. OHAL koşullarında yapılan engellemeler ve yasaklar yetmeyince gözaltı ve tutuklamaya başvuruyor. AKP iktidarının talimatları ile hareket eden yargı mensuplarına bir kez daha sesleniyoruz: Evrensel ve demokratik hukuk kurallarına, Türkiye’nin imzaladığı uluslararası sözleşmelere uygun olmayan davranışlarınız çıkmaz yoldur. Unutmayın ki, dün aldıkları övgülerle ortalıkta dolaşan kimi hakim ve savcılar, bugün ya cezaevindedir ya da yurtdışına çıkmıştır. Dün baş tacı edilenler bugün vatan haini ilan edilmişlerdir.
Hukuk dışı bu uygulamaların sahipleri, daha önce olduğu gibi yarın da hukuk ve demokrasi tarihine kara bir leke olarak geçeceklerdir. Bu baskılar ‘hayır’ çalışmalarını ne durdurabilir, ne de yavaşlatabilir. Demokrasi ve adalet için mücadele edenler bu yollarla susturulamaz.
One clap, two clap, three clap, forty?

By clapping more or less, you can signal to us which stories really stand out.