HDP’li Beştaş’tan ‘müftülere nikâh yetkisi’ tasarısı soruları: Çocuğun cinsel istismarı vakaları görünmez mi kılınmak isteniyor?

HDP Adana Milletvekili Meral Danış Beştaş, il ve ilçe müftülerine nikâh kıyma yetkisinin önünü açan tasarıyı Meclis gündemine taşıdı. Başbakan Binali Yıldırım’ın cevaplaması istemiyle verdiği önergede Beştaş, “Çocuklara yönelik cinsel istismar vakalarının bu düzenleme ile görünmez kılınması mı amaçlanmıştır?” diye sordu.

TBMM’ye sunulan Nüfus Hizmetleri Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı’yla il ve ilçe müftülerine nikah kıyma yetkisi verilmek istenmesi üzerine HDP Adana Milletvekili Meral Danış Beştaş meclise soru önergesi verdi. Soru önergesinde çocuk istismarındaki artışa dikkat çekti ve “Bu düzenlemenin kadın ve çocukların mağduriyetine yol açacağı hususu neden göz ardı edilmiştir?” diye sordu.

Beştaş, Adalet Bakanlığı’nın istatistiklerine göre 2016 yılında büyük bir artış olduğunu belirtti. Soru önergesinde, bakanlığın verilerine göre 2016 yılında çocuklara yönelik cinsel istismar suçundan 3 bin 778 dosyada karar verilirken 2016 yılında bu sayının 21 bin 189 olduğu aktarılıyor.

Beştaş’ın verdiği soru önergesi şu şekilde:

Hükümetiniz müftülere nikâh kıyma yetkisini veren bu düzenlemeye neden ihtiyaç duymuştur?
Hâlihazırda belediyeler ve nikah memurları tarafından gerçekleştirilen evlenme akdinin yerine müftülerin bu eylemi gerçekleştirmesindeki pratik fayda ne olacaktır? Bu düzenlemenin kadın ve çocukların mağduriyetine yol açacağı hususu neden göz ardı edilmiştir?
Kız çocuklarının küçük yaşta evlendirilmesi ülke gündeminde önemli bir yer iştigal ederken bu düzenleme ile erken yaştaki evliliklerin yaygınlaşacağı endişesini taşımıyor musunuz?
Kadınların “imam nikâhlı eş” konumlarının getirdiği dezavantajlı durumun bu düzenleme ile artacağı ve imam nikâhı ile evliliklerin yaygınlaşacağı ihtimali gözetildiğinde bu düzenlemenin amacı nedir?
Öngörülen düzenleme ile kadınların “imam nikahlı eş” konumundan kaynaklı hukuk ve yasalar önündeki dezavantajlı durumu bu düzenleme ile artmayacak mıdır?
Yukarda da bahsettiğim üzere cinsel suçlardaki artış oranının bu düzenleme ile üzerinin örtüleceği kanaati mi hâsıldır?
Çocuklara yönelik cinsel istismar vakalarının bu düzenleme ile görünmez kılınması mı amaçlanmıştır?
Adalet Bakanlığı verilerine göre cinsel saldırı suçlarındaki artış oranına mukabil mahkûmiyet oranlarındaki azalma hükümetinizin bu suçları meşru görmesi ile mi ilintilidir?
Kadınların ve küçük çocukların maruz kaldığı cinsel saldırı suçlarını önlemek yerine müftülere nikâh kıyma yetkisi veren bir düzenlemenin hayata geçirilmesi hükümet politikalarınızın bir yansıması mıdır?
Söz konusu kanun tasarısını geri çekecek misiniz?
Kadınların ve çocukların güven içinde yaşamalarının sağlanması adına hükümetiniz tarafından neden etkin bir çalışma yürütülmemektedir?