HDP’li Garo Paylan: HDP’nin katılması yetmez, ‘Adalet Yürüyüşü’ AKP ve MHP tabanından insanlarla da büyümeli

HDP İstanbul Milletvekili Garo Paylan, 14'üncü gününü tamamlayan “Adalet Yürüyüşü”nü değerlendirdi ve yürüyüşün AKP ile MHP tabanından gelecek katılımlarla da büyümesi gerektiğini söyledi. Partisinin Kandıra’da yapacağı karşılamaya da değinen Paylan, “Kandıra kavşağında bizim ilk selamlamamızı Ahmet Türk sunacak” dedi.

CHP’li milletvekili Enis Berberoğlu’nun “MİT TIRları” davasında tutuklanması sonrasında Kılıçdaroğlu’nun çağrısıyla başlayan yürüyüş, her geçen gün artan katılımla sürüyor. Ankara-İstanbul güzergâhında gerçekleşen yürüyüşün, şimdilik Berberoğlu’nun tutuklu bulunduğu İstanbul Maltepe Cezaevi’nde son bulması bekleniyor.

Yürüyüşü 14'üncü gününde T24'ten Hülya Karabağlı’ya değerlendiren Paylan, HDP adına eski eş başkan Figen Yüksekdağ’ın tutuklu bulunduğu Kandıra Cezaevi yakınlarında yapılacak karşılamada ilk selamı Ahmet Türk’ün sunacağını belirtti.

Ankara Güvenpark’tan yürümeye başlayan kitle en son iki gün önce Bolu Dağı Zirvesi’ni aşmıştı.

Paylan değerlendirmesinde, Kandıra’daki karşılaşmada oluşabilecek tepkilerin yürüyüşün genel seyrini nasıl etki edeceğine yön vereceğini, ayrıca CHP Lideri Kılıçdaroğlu’nun hareketlerinin de kendi partisinin kitlesi tarafından dikkatle izlendiğini kaydetti.

“İşe AKP tabanını da katmamız gerektiğini düşünüyorum” diyen HDP İstanbul Milletvekili Garo Paylan’ın açıklamalarından satır başları şöyle:

“Tüm tabanlardaki insanlarla çoğala çoğala büyümeli”

HDP’nin katılması yetmez, AKP ve MHP tabanından da tüm tabanlardaki insanlarla çoğala çoğala büyümeli. Bu yürüyüş, Cizre’den Sur’dan, Silopi’nin hassasiyeti ile birleşmeli ve aynı zamanda AKP tabanı, MHP tabanının hassasiyetleri ile de birleşmeli ve herkes için adalet talebine dönüşmeli.

“Bizim tabanımız Kemal Bey’i dikkatle izliyor”

Kandıra kavşağında bir selamlama olacak. Yani aslında bu selamlamaya yürüyüşün nasıl mukabele edeceğini bence gözleyeceğiz; bu benim kişisel görüşüm. Kemal Bey’i bizim tabanımız ve seçmenimiz dikkatle izliyor. Yaptığı bozkurt işaretini de veya bunun adalet çığlığı, herkes için adalet talebi olduğunu da izliyor. Gadre uğrayan herkesin yürüyüşü olma iddiasını da izliyor. CHP tabanında pek çok kesim var ve oradaki bazen milliyetçi reflekslerinden de HDP’ye olarak çağrılarını atalete sokabiliyor. Umarım ki bu kez öyle olmaz. Bu yürüyüşün, bu isyanın, bu itirazın hepimizin isyanına dönüşmesini ve farklı farklı hassasiyetlerden hareket eden bu itirazların bir noktada birleşmesini ve büyümesini istiyoruz tabi ki.

“Ahmet Türk’ün varlığının orada neyi ifade ettiğini herkes bilir”

Kandıra Kavşağı’ndaki bizim ilk selamlamamızı sunacak Ahmet Türk’ü biliyoruz, başka bazı arkadaşlarımız da orada olacaktır. 
(…)
Sembol anlamında, Ahmet Türk’ün varlığının orada neyi ifade ettiğini herkes bilir. Başka mücadele geleneklerinden gelen insanların bir karşılaması olur, bu karşılamaya nasıl mukabele edildiğini de görmek isteyeceğiz.

“İstanbul’a yaklaşılırken yürüyüşteki tansiyonun yükseleceğini düşünüyorum”

Elbette bir karşılaşma olur (Yürüyüş kitlesiyle), birlikte de yürünür, görüntü verilir, sonra yapılacak açıklamalarla birlikte İstanbul’a yaklaşılırken yürüyüşteki tansiyonun yükseleceğini düşünüyorum. İtirazın yükselmesi anlamında söylüyorum. Bunun dar bir itiraza mı dönüşeceği yoksa toplumun geniş kesimlerince çoğul bir itirazı mı dönüşeceği önemli.

“Demlenme süreci olarak görüyorum”

Başarı dediğimiz şey herkes için adalet talep ettiğini gösteren bir yürüyüş olması. Bunu bir demlenme süreci olarak görüyorum. Öncelikli olarak CHP’li, onların çeperindeki insanlar olarak görüldüler. Her yürüyüşün bir demlenme süreci vardır. Şu anda onu yaşıyoruz. Umuyorum ki Kandıra Kavşağı’ndan sonra artık o demlenme sürecini aşıp daha çoğul bir yürüyüşe doğru evrilir.

dokuz8HABER / T24

Like what you read? Give dokuz8HABER a round of applause.

From a quick cheer to a standing ovation, clap to show how much you enjoyed this story.