Hollanda basını perspektifinden ‘Bakan Kaya’ krizi: Ankara’ya ‘istenmeyen yabancı’ diye gönderildi

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya’nın Hollanda’dan sınır dışı edilmesiyle Amsterdam-Ankara arasında tansiyon yükselirken, Bakan Kaya’nın ‘istenmeyen kişi’ ilan edilip, ülkeden sınır dışı edilmesi, Hollanda basınının ana gündemi oldu.

Hollanda basını, ‘Bakan Kaya krizi’ni şu ifadelerle gündemine taşıdı

AD

“Türkiye Başbakanı söz verdi, sert karşılığı misliyle verilecek” başlığıyla verdiği haberde, “Başbakan Binalı Yıldırım, Hollanda’nın Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya’nın sınır dışı edilmesini sert bir şekilde eleştirdi. Başbakan Yıldırım’a göre diplomatik dokunulmazlığa Hollanda müdahale etti. Avrupa’daki Türkleri de sükûnete davet eden Yıldırım, nedense Hollanda’nın neden Bakan Kaya’nın sınır dışı edildiğine dair bir açıklamada bulunmadı” ifadelerine yer verdi.

De Telegraaf

“Rotterdam’daki çatışmanın ardından tutuklamalar” başlığıyla verdiği haberde, polis ile Türkler arasında çıkan çatışmada yerde yatan polisin saldırıya uğramasının fotoğrafını yayınladı. Haberde, çıkan olaylar nedeniyle emniyet güçlerinin protestocu Türkleri tutuklandığı belirtildi.

De Volkskrant

“Türk Bakanı Ankara’ya ‘istenmeyen yabancı’ diye gönderildi” başlığını attı. Rotterdam’da Konsolosluk binasında konuşma yapmak isteyen Bakan Kaya’ya müsaade edilmediği ve apar topar istenmeyen yabancı diye sınır dışı edildiği belirtildi.

Het Financieele Dagblad

“Hollanda’nın küçük bir ülke olduğunu düşünmesinler” başlığı ile verdiği haberde, “Bakan Kaya’nın konuşmasını müsaade verilmemesinin ardında çatışma. Cumhurbaşkanı Erdoğan: Hollanda’da Nazi kalıntıları. Türkiye, Hollanda Konsolosluğunu kapattı” başlıklarına yer verdi.

NRC Handelsblad

“Türk Konsolosluğu çevresinde 12 tutuklama ve 7 yaralı” başlığına yer verdi. Haberde, “Hollanda ve Türkiye arasında diplomatik kriz” ifadeleri kullanıldı.

Trouw

“Yüksek düzeydeki gerilim TOMA’ların kullanımı ile sona erdi” başlığı ile çıktı. Haberde, “Gece 02.00 sıralarında emniyet güçleri TOMA kullanarak Rotterdam’da Konsolosluk binası çevresindeki göstericileri dağıttı. Diplomatik oyunun son bölümü” ifadelerine yer verildi.

Show your support

Clapping shows how much you appreciated dokuz8HABER’s story.