İHD İstanbul Şubesi: Baskılara ‘Hayır’

İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi, Türkiye’de yaşanan hak ihlallerine ve son günlerde artan gözaltılara ilişkin şube binalarında basın toplantısı düzenledi.

İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi, Türkiye’de yaşanan hak ihlallerine ve son günlerde artan gözaltılara ilişkin şube binalarında basın toplantısı düzenledi. Toplantıda basın metnini İHD Genel Merkez Yöneticisi Sevim Kalman okudu. Kalman, muhaliflerin üzerinde her zaman baskıların olduğunu söyledi. Referandum öncesi gerçekleştirilen yaygın gözaltı, tutuklama, işten atmalara dikkat çeken Kalman, “Bütün bunlar; iktidar odaklı tehditler özgür düşüncenin ve örgütlenme özgürlüğünün tamamen yok edilmesinin hedeflendiğini ortaya koymaktadır” dedi. İHD İstanbul Şubesi, “Diktatörlüğe, hukuksuzluğa, hak ve özgürlük düşmanlığına, nefret kültürüne, korkutma ve tehditlere, gözaltı ve tutuklama terörüne, baskılara ‘Hayır!” dedi.

“GÖZALTILAR SUSTURMAK İÇİNDİR”

Anadolu Ajansı’nda (AA) yer alan habere göre 6–13 Şubat tarihleri arasında 520 muhalifin gözaltına alındığını söyleyen Kalman, “HDP, DBP, BDP, SYKP gibi muhalif parti üyelerini gözaltına alınarak siyaset dışına atılmaktadır. MHP’li muhaliflerin ‘Hayır’ kampanyaları engellenmekte, ‘Hayır’ kampanyası yürüten CHP’li gençlere silah sıkılmakta, parti üyeleri gözaltına alınmaktadır” diye belirtti. Kalman, bu gözaltı ve tutuklamaların normal adli soruşturmaların parçası olmadığını, bunları genel baskı politikalarından, özelde de referanduma yönelik “Hayır” kampanyasının susturulması girişimlerinden bağımsız tutmanın mümkün olmadığını belirtti.

“HAYIR’I HEDEF GÖSTERİLİYOR”

Kalman: “140’tan fazla gazeteci tutuklandı. Darbe girişimi sonrasında 58 gazete, 28 televizyon, 34 radyo, 5 haber ajansı kapatılmış, bine yakın gazetecinin basın kartı iptal edidi. Sosyal medyada muhalif, aykırı ve farklı ses çıkartanlar gözaltına alındı. Referandumda ‘Hayır’ diyecekler başbakan ve bakanlar tarafından ‘teröristlikle’ suçlanmakta, iktidar yanlısı basın aracılığıyla hedef gösterildi.”

“YARGI TAMAMEN İKTİDARA BAĞLANMIŞ”

“Yargı tamamen iktidara bağlanmış, adalet ve hukuk ilkeleri bir yana bırakılarak siyasi iktidarın plan ve amaçlarının uygulanma alanı haline getirildi. Referandumda ‘Hayır’ çıkması durumunda iç savaş çıkacağı, ülkenin karmakarışık olacağı yönünde tehditler ortada dolaşmakta, korku siyaseti ile halkın iradesi belirlenmeye çalışılmakta olduğu bir dönemde, özgürlükten söz edilmesi mümkün değildir.”

“DİKTATÖRLÜĞÜ KARŞI MÜCADELEYE DEVAM”

“Bu koşullarda adil ve özgür bir tercihin gerçekleştirilmesinin mümkün değil. İnsan hakları ve özgürlükler için, türkülerimizi coşkuyla söylemek, sokaklarımızda özgürce dolaşmak, doyasıya gülmek, geleceğimize güvenle bakabilmek için şimdi gerçekleri söyleme, korkuları yenme zamanıdır. Diktatörlüğe, hukuksuzluğa, hak ve özgürlük düşmanlığına, nefret kültürüne, korkutma ve tehditlere, gözaltı ve tutuklama terörüne, baskılara ‘Hayır!”

One clap, two clap, three clap, forty?

By clapping more or less, you can signal to us which stories really stand out.