İnsan Hakları İzleme Örgütü’nden Türkiye’ye sert eleştiri

İnsan Hakları İzleme Örgütü (HRW) 2016 yılının değerlendirmesini yaptığı raporunda Türkiye’ye sert eleştirilerde bulundu.

İnsan Hakları İzleme Örgütü (HRW) İcra Direktörü Kenneth Roth, geçtiğimiz yılın değerlendirmesinin yapıldığı 2017 dünya raporu için kaleme aldığı makalesinde, dünyada mevcut durumdan memnuniyetsizliklerin arttığı bir ortamda halkları adına konuştuğu iddiasında olan liderlerin yükselişinin yaşandığını söyledi.

“ÇOĞUNLUĞUN HAKLARI AYAKLAR ALTINA ALINIYOR”

Roth, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin gibi liderlerin baskıcı tutumlarının Batıda popülizmin yükselişi ve Batı’nın sessiz kalması sebebiyle destek bulduğunu belirtti. Roth “Cumhurbaşkanı Erdoğan Türkiye’deki darbe girişimini muhalif sesleri bastırmak için avantaj olarak kullandı” dediği makalesinde “Erdoğan’ın artan diktatörce yönetimi bir liderin çoğunluk adına hakları ayaklar altına alması tehlikesini gösteriyor” değerlendirmesinde bulundu.

“OHAL ŞARTLARINDA KÖTÜ MUAMELEDE ARTIŞ”

HRW raporda, darbeden sonra çıkarılan kanun hükmünde kararnameler (KHK) ile alınan bazı önlemlerin temel insan haklarını koruma ilkesiyle çeliştiği ve Türkiye’nin uluslararası sorumluluklarına aykırı olduğu değerlendirmesi yapıldı.

Raporda ayrıca PKK ile 2015 Temmuz’da sona eren ateşkes anlaşmasından bu yana şiddetin tırmanışa geçtiğini, güneydoğu bölgesinden 400 bin kadar insanın yerlerinden olduğu aktarılıyor. Ayrıca HDP’li milletvekillerinin tutuklandığı ve HDP’li belediye başkanlarının görevden alınıp kayyum atandığı aktarılıyor.

AVRUPA’YA ELEŞTİRİ

Batılı liderlerinin de Avrupa’ya gelen mülteci sayısını sınırlamak ya da IŞİD ile mücadele alanlarında Türkiye ile işbirliği yaptıkları için zamanında net bir duruş sergilemedikleri ve Türkiye’deki insan hakları ihlallerine sessiz kaldıkları belirtildi.