İnternette Tarafsızlık İçin Sesini Yükselt: #NetNeutrality #AğTarafsızlığı

Tüm dünyada bugün, internetin hükûmetler ya da servis sağlayıcılarının müdahalesine maruz kalmadan, tarafsız olabilmesini isteyen kişi ve kurumlar, sosyal medya üzerinden #NetNeutrality (#AğTarafsızlığı)’na destek olmak için sesini yükseltiyor.

İnternet üzerindeki hiçbir verinin, kullanıcının, içeriğin, sitenin, uygulamanın, platformun özel olarak bir politikayla, kanunla, kuralla kontrol edilmemesi ilkesine dayanan ‘Ağ Tarafsızlığı’ prensibini, 7 Şubat 2006 yılında Internet Protokolü(IP)’nün yaratan, Google’ın başkan yardımcısı ve “Baş İnternet Misyoneri” Vint Cerf, şöyle betimliyor:

“Geniş bant taşıyıcılarının insanların ne gördüklerini ve online ne yapmak istediklerini kontrol etmeye izin vermenin, İnternet’in başarı sağlaması prensiplerini temelde çökertir.”

Tarafsız ve bağımsız bir ağ olarak oluşturulan internetin, bu prensibini koruması için bugün birçok platformda Ağ Tarafsızlığı için eylem yapılıyor.

Son zamanlarda Türkiye hükûmeti başta olmak üzere birçok iktidar ve servis sağlayıcısı, interneti kişisel bilgileri saklamak ve kişileri gözetlemek amacıyla kullanıyor, ‘bilinmesini istemediği’ şeyleri sansürleme yoluna gidiyor.

Bunun önüne geçmek ve internetin tarafsızlığının devam etmesini isteyenler ise taleplerini “Ağ tarafsızlığını koru” sloganıyla dile getiriyor.

Bugün sosyal medya üzerinden düzenlenen eylemlere destek olan kuruluşlardan bazıları şöyle:

Ebay

Online alışveriş sitesi Ebay, “eBay ağ tarafsızlığını destekliyor” diyerek kampanyayı desteğini açıkladı.

OkCupid

Sosyal arkadaşlık sitesi OkCupid de Ağ Tarafsızlığı’nı desteklediğini duyurdu.

Kickstarter

Online bağış şirketi Kickstarter da kampanyaya desteğini anasayfasına yerleştirdiği “Ağ Tarafsızlığını Savun” başlığıyla destekledi.

Mozilla

Google