İstanbul’daki psikolog cinayeti ‘kedi evi’ yüzünden işlenmemiş

Psikolog Yard. Doç. Alper Engeler

İstanbul Psikoloji Enstitüsü’nde yönetici ve eğitimci olan Klinik ve Adli Psikolog Yard. Doç. Alper Engeler, Kadıköy Moda’da bulunan Ağabey sokakta, Hızır Erdoğan ile yaşadığı tartışma sonucu bıçaklanarak hayatını kaybetti.

Kadıköy’ün Moda semtinde bulunan Ağabey sokakta gerçekleşen olayda, mahallede iki sene önce yaşayan ve daha sonra başka bir yere taşınan psikolog Engeler, sokakta Hızır Erdoğan ile yaşadığı tartışmada bıçaklanarak hayatını kaybetti. Hızır Erdoğan’ın bölgede uzun zamandır yaşayan biri olduğu belirtilirken, Engeler’in öldürülmesiyle sonuçlanan tartışmanın sosyal medyada yer alan ‘kedi evi’ yüzünden gerçekleşmediği ortaya çıktı.

Fail, cinayetin detaylarını anlattı

Hürriyet’in haberine göre, Cumhuriyet savcısı tarafından ifadesi alınan Erdoğan tutuklama istemiyle mahkemeye sevk edildi. Hızır Erdoğan’ın Anadolu 8. Sulh Ceza Hakimliği’ndeki ifadesinde şu sözler yer aldı:

Alper’i mahalleden daha önce az tanırım ancak taşınmışlardı. Ben dükkanda yatar kalkarım. Gece yarısı birisi kapıyı yumruklayarak küfür ve hakaret etti. Ben de ne olduğuna bakmak için kalkıp dışarı çıktım. Alper’in aşağıdan geldiğini gördüm. ‘Sen miydin kapıma vuran’ deyince küfür ederek ‘Evet ben vurdum’ dedi. Alper alkollüydü. Montundan zıpkını çıkardığını gördüm. Zıpkınla ateş edecek sandım. Ben de 2 metre yakınımda olan bıçağı aldım. Uyku sersemliğinin etkisiyle, uzaklaşsın diye bıçağı salladım. İkimiz birlikte düştük. Bıçakta ya da Alper’de kan görmedim. Kapıyı kilitleyip aşağı doğru yürümeye başladım. Daha sonra arkadaşımı arayarak şahsın yerde yatıp yatmadığını sordum. Ambulans çağırmasını söyledim. Pişmanım.

Mahkeme Hızır Erdoğan’ın, “Kastan adam öldürme” suçundan tutuklanmasına karar verdi.

İHA’nın haberinde su bayine giden Engeler’in, H.E. adlı çalışan tarafından bıçaklandığı bilgisi paylaşıldı. Haberde geçen su bayisinde çalışan ve dokuz8’e konuşan bir görevli, Engeler’in bayi çalışanlarıyla bir görüşmesinin gerçekleşmediğini ve gece saatlerinde bölgede yaşayan bir kişiyle kavga etmesi üzerine bıçaklandığını iddia etti.

Su bayisi çalışanı

‘Benim alakam yok’

Su bayisinde çalışan ve saldırının faili olarak ifade edilen kişi, “Olayın sucuyla alakası yok, ben buradayım işte. Benim bununla bir alakam yok” dedi. Sokakta bulunan terzinin 2 sene önce Engeler ile bir husumetinin olduğunu belirten bayi çalışanı, “Evde kedi besliyordu ve kediler zemindeki pencereden girip çıkıyordu. Terzi, dükkana bitişik olan o pencereyi, müşteriler kokudan rahatsız olduğu için Engeler’den kapatmasını istedi.” şeklinde konuştu.

Terzi Kemal Uysal

Mahallede hizmet veren ve Engeler ile arasında daha önce tartışma yaşandığı belirtilen Terzi Kemal Uysal, Engeler’in iki sene önce dükkanına bitişik olan yan apartmanın zemin katında yaşadığını belirtip, daha önce evinde beslediği kedilerden gelen koku üzerine bir tartışma yaşadıklarını ifade ederek, “Sadece kokuyor demiştim başka bir şey yok” dedi. Gece yaşanan tartışmada yaşananları aktaran Uysal, “Herhalde küfür falan edilmiş, hatta elinde zıpkın varmış ve alkollüymüş. Onu atınca boğuşma yaşanmış” ifadelerini kullandı.

‘Kedi evi’ detayı

Öte yandan, sosyal medyada mahalle sakinleri tarafından kavganın, Engeler’in ‘sokağa kedi evi kurmak’ istemesiyle başladığı öne sürüldü ve neredeyse tüm ana akım medyada haber bu şekilde servis edildi.

Dokuz8HABER

Like what you read? Give dokuz8HABER a round of applause.

From a quick cheer to a standing ovation, clap to show how much you enjoyed this story.