IMDb, ‘kadını öne çıkaran’ filmler için F-Rating sistemini getirdi

Plymouth Arts Centre

Her ay 250 milyondan fazla ziyaretçisi olan Internet Film Veritabanı (IMDb), Kadınlar tarafından çekilmiş, yönetilmiş, yazılmış ya da *Bechdel Testi’ni geçen filmler için ‘F-rating’ (F-derecesi) sistemini getirdi.

Sistem, ilk olarak 2014'te İngiltere’de düzenlenen Bath Film Festivali yöneticisi Holly Tarquini tarafından icat edilmişti. O zamandan beri İngiltere çapında 40'tan fazla sinema ve festivalde kullanılıyor.

The Independent’ın haberine göre, ‘F-Rating’ uygulamasıyla ilgili konuşan IMDb kurucusu ve CEO’su Col Needham, “F-Rating sistemi sahnedeki ve kamera arkasındaki kadınlara dikkat çekmek için çok güzel bir yol” dedi.

Şimdiye kadar 21 bin 800 filmde kullanılan ‘F-rating’ sistemiyle etiketlenenler arasında yer alan filmlerden bazıları şöyle:

Frozen, American Honey, Bridget Jones’s Baby, Metropolis, Kung Fu Panda 2, The Girl on the Train, Freaky Friday, Animal Farm ve Gentlemen Prefer Blondes

“F-rating ile hedeflenen insanların perdede ya da perde arkasında kadının yerini konuşmalarını sağlamak” diyen Tarquini, “Kadınlara eşit hak sunumunda film sektörünün diğer sektörlere oranla ne kadar geride kaldığına ve kadınların filmlerde ne kadar mükemmel bir iş yaptıklarına ışık tutmada yeni organizasyonların bize katılması çok heyecan verici” şeklinde konuştu.

“Asıl hedefimiz F-Rating sistemini lüzumsuz bir hale getirmek” diyerek sözlerini sürdüren Tarquini, “Çünkü ekranda gördüğümüz hikayelerin yüzde 50'si toplumda yeteri kadar temsil edilmeyen kadınların anlattıkları üzerinden çekiliyor” ifadelerini kullandı.

Bechdel testi nedir?

Bechdel testi filmlerde kadınların varlığını ve temsiliyetini ölçmeye yarayan bir testtir. İsmi 1985′te Dykes To Watch Out For isimli çizgi romanı çıkaran Alison Bechdel’den geliyor.

Bechdel testinin geçilmesi için 3 kriter var:

1- 2 ya da daha fazla kadın karakter var mı?
(Bu karakterlerin sayılması için isimleri de olması gerekiyor, figüranlar sayılmıyor)
2- Bu kadınlar birbirleriyle konuşuyor mu?
3- Birbirleriyle bir erkek dışında bir konuda konuşuyorlar mı?
One clap, two clap, three clap, forty?

By clapping more or less, you can signal to us which stories really stand out.