Independent: ‘Başarısız darbe girişiminden bir yıl sonra, demokrasi tehlikede olmaya devam ediyor’

Türkiye’de geçen yıl 15 Temmuz’da yaşanan darbe girişimi, birinci yıl dönümünde İngiltere’de yayımlanan Independent gazetesinde yer aldı. Darbe girişimine ilişkin yayımlanan makalede, ‘Başarısız darbe girişiminden bir yıl sonra, demokrasi tehlikede olmaya devam ediyor’ deniyor.

BBC Türkçe’nin aktardığına göre, Kim Sengupta imzalı haberde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve destekçilerinin ‘15 Temmuz darbecileri’ne karşı zafer kutlaması yaptığı, aynı zamanda ölen 249 ve yaralanan 2 bin 200 kişinin yasını tuttuğu belirtiliyor.

Haberde, “Hem içeride, hem dışarıda, düşmanlara ve düşman olarak algılananlara yöneltilmiş öfke var” deniyor ve ardından darbe girişiminden bu yana on binlerce kişinin gözaltına alındığı ve işten çıkarıldığı, bazılarının ülkeden kaçtığı belirtiliyor.

Independent’ın haberinde “Tutuklama dalgasını takiben muhalefet içeride susturuldu” deniyor ve ‘Adalet Yürüyüşü’ etrafındaki tartışmalara yer veriyor.

Makalede, yakın zamanda olağanüstü hâlin kalkacak gibi görünmediği kaydediliyor.

Haberde Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’ın ‘masum olan hiç kimsenin cezaevine gönderilmediği’ne yönelik sözlerine de yer veriliyor.

Haber ardından eşi Fethullah Gülen hareketiyle bağlantılı olduğu gerekçesiyle Ekim ayından beri tutuklu bulunan Belgin Aksoy’un sözleriyle devam ediyor.

Aksoy, “Buna benzer şeylere karşı tartışmaya çalışmanın anlamı yok, Türkiye’de şu an siyah beyaz, beyaz siyah” diyor.

One clap, two clap, three clap, forty?

By clapping more or less, you can signal to us which stories really stand out.