‘Kürsü işgali’nde hastanelik olan CHP’li Kara: Bilgisizliklerini yüzlerine vurdukça saldırganlaşıyorlar

CHP Antalya Milletvekili Niyazi Nefi Kara, Anayasa görüşmelerinde ‘kürsü işgali’ sırasında saldırıya uğramasıyla ilgili konuştu ve ‘partili cumhurbaşkanlığı’ nitelemesiyle sunulan Anayasa değişikliği paketini değerlendirdi.

CHP’li Kara, mecliste yaşanan ‘kürsü işgali’ni, “AKP’den birisi sol tarafımdan yumruk attı. ‘Ne yapıyorsun’ demeden ikinci yumruk attı daha sonra merdivenlerden düşüyordum” ifadeleriyle anlatırken, “biz kavga olmasın diye uğraşırken tam ortasında kaldık.” dedi.

Anayasa değişikliğiyle ilgili görüşlerini de anlatan Kara, “Öyle bir cumhurbaşkanlığı sistemi ki, bu ülkeyi savaşa sokabilir. Bu ülkenin belli bölgelerine eyalet kurabilir, bazı illeri haritadan kaldırabilir. Öyle yetkiler veriliyor ki kendisini bile yok edebilir.” ifadeleriyle ‘partili cumhurbaşkanlığı’ sistemini eleştirerek, AKP’li vekillerin ‘korkuyla imza attıklarını’ savunup, “Bilgisizliklerini yüzlerine vurdukça bu kez saldırganlaşıyorlar” şeklinde konuştu.

Dokuz8HABER’den Haydar Koçak’a konuşan CHP Antalya Milletvekili Niyazi Nefi Kara’nın açıklamalarından başlıklar şu şekilde:

Meclis’teki olay nasıl yaşandı, anlatabilir misiniz?

Grup Başkanvekili Özgür Özel’in konuşmasının bitiminde ‘biz bu kürsüyü bırakmayacağız, bu milletin kürsüsüdür bunu bir kişiye bırakamazsınız’ dedi. Grup halinde kürsünün çevresindeydik. Ben de en arkada duruyordum, olay çıkmasın araya girerim diye. Tam orada AKP’den birisi sol tarafımdan yumruk attı. ‘Ne yapıyorsun’ demeden ikinci yumruğu attı. Daha sonra merdivenlerden düşüyordum, arkadaşlar tuttu beni. Aşağı indik sonra, ‘ne oldu niye kavga oldu’ diye konuşuluyordu MHP’lilerin olduğu grupta. Daha sonra ‘seni revire götürelim’ dediler ve kaşımda kanama olduğu gördüler. CHP’li ve bazı AKP’li arkadaşlar beni revire götürdü. Pansumanın ardından ‘sizin ambulansla hastane götürülmeniz gerekiyor’ dedi oradaki görevliler. Başkent Üniversitesi acil servise getirildim ve yüz, beyin ve diz bölgelerimden röntgen çekildi, adli rapor tutuldu. Beyin cerrahisi konfüzyon durumu nedeniyle bir kaç gün kontrol altında tutulmam gerektiğini söyledi.

Siz darbeyi aldığınızda şiddeti hissedemediniz galiba?

İlk gelen darbeyi hissettim ama ondan sonrakiler yerde olduğumuz ve ayaklar altında kaldığımızdan gelen vurdu, ittirdi… Merdivene doğru yuvarlandık. Bu aradakilerin şiddetini hissedemedim, tam bir linç ortamıydı. Biz kavga olmasın diye uğraşırken tam ortasında kaldık.

Anayasanın görüşülmeye başlanan 18 maddesinden, geçen maddeler ve genel olarak sunulan anayasa paketini nasıl değerlendiriyorsunuz?

Yeni bir sistem getirdiklerini söylüyorlar. Bu sistemde tek kişi bütün kararları veriyor. Akşam ‘canım sıkıldı’ deyip, sabah ‘Sağlık Bakanlığını ya da Eğitim Bakanlığını kapatıyorum’ diyebilir. Bu anayasayla Yargıtay üyelerine ve Anayasa Mahkemesi üyelerini kendi istediklerini atayabilir. Öyle bir cumhurbaşkanlığı sistemi ki bu ülkeyi savaşa sokabilir. Bu ülkenin belli bölgelerine eyalet kurabilir bazı illeri haritadan kaldırabilir. Öyle yetkiler veriliyor ki kendisini bile yok edebilir. Meclis tamamen pasifize edilerek, yetkisi tamamen yok sayılıyor. Milletvekili sayısını 600'e çıkarıyor bu anayasayla ama yetkisi olmayınca bir şey ifade etmiyor. Bu anayasayla Cumhurbaşkanının meclisi feshetme yetkisine de sahip. Yasama yok, yargı yok, yürütme yok yurttaş yok hiçbir söz hakkı yok. Bugün anayasa hazırlanırken yurttaşın yüzde 78'i bilgisiz. AKP’li vekillerin nerdeyse yüzde 90'ı bilmeden anayasanın altına imza attılar. Bilgisizliklerini korkuyla imza attıklarını yüzlerine vurdukça bu kez saldırganlaşıyorlar.
FETÖ’yü büyütüp besleyen AKP onun başkanı şimdi Cumhurbaşkanı ve ben başkan olmak istiyorum diyor. Bunun için AKP’yi ve hatta MHP’yi sıkıştırıyor. ‘Erken seçime götürürüm’ diye tehdit ediyor. ByLock’cu milletvekillerini kullanıyor. Saldırılarının çoğunu bu vekiller yapıyor. Ergenekon, Balyoz casusluk diye Türk ordusuna, Türk milletine kumpas düzenleyenler o anlarda televizyonlarda boy gösterenlerin şimdilerde AKP’nin içinde milletvekilliği yaptığını biliyoruz. Bunları ayıklamadı AKP, bunlarla anayasa yapıyor. Terör örgütü bağı var diye siyasi partinin yöneticilerini içeri atıyorlar. Kendi içinde terör örgütünün 15 Temmuz’da yüzlerce vatandaşımızın hayatını kaybetmesine neden olanları partinin içinde duruyor.
Buradan çıkan soru ise bunlar hala işbirliği içinde mi? Yine bu milleti kandırıldık diye bir daha mı kandırıyorlar. Tıpkı Suriye konusunda kandırdıkları gibi 50'ye yakın asker orda hayatını kaybetti. Irak konusunda kandırdıkları gibi, Irak’ta bir milyona yakın müslüman katledildi. Bu anayasa Türkiye Cumhuriyeti’nin birlik ve beraberliğinin altına dinamit atmaktır. Milli birlik ve beraberlik üzerine bir konuşma yapıp anlattım gündem dışı. Hem AKP’nin hem de MHP’nin temsilcileri teşekkür etti. Biz anayasa görüşmeleri yaparken arkadan gelip saldırdılar. Demek ki AKP’nin içerisinde milli birlik ve beraberlikten rahatsız olan ve emperyal güçlere hizmet eden vekiller var.
One clap, two clap, three clap, forty?

By clapping more or less, you can signal to us which stories really stand out.