Kürt partilerinden ‘Bağımsızlık Referandumu’ çalıştayı

25 Eylül’de Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi tarafından yapılacak olan ‘Bağımsızlık Referandumu’na ilişkin olarak Türkiye’de 6 Kürt partisi Diyarbakır’da bir çalıştay gerçekleştirdi.

‘Bağımsızlık Referandumu’na destek vermek amacıyla çalışmalara başlayan Azadi Hareketi, PAK, PDK-Bakur, PDK-T, PSK ve ÖSP ‘Kürdistan Referandumu’ adıyla bir çalıştay gerçekleştirdi. Çalıştaya birçok aydın, siyasetçi, akademisyen ve yurttaş katılırken, çalıştayın açılış konuşmasını Kürdistan Sosyalist Partisi (PSK) Başkan yardımcısı Bayram Bozyel yaptı. Bozyel, ‘‘Bu tarihi adım şimdiden hem Kürdistan’da hem dünyada önemli yankılar yarattı. Bu karardan sonra Azadi Hareketi, PAK, PDK-Bakur, PDK-T, PSK ve ÖSP örgütleri olarak bir araya geldik. Bazı önemli şahsiyet ve sivil kurum temsilcileriyle diyaloga geçerek bu çalışmayı başlattık. Kürdistan bağımsızlık iradesinin sadece Güney’de değil Kuzey de ve Kürdistan’ın diğer parçalarından da güçlü bir biçimde ortaya çıkartılmasını istiyoruz.’’ ifadelerini kullandı.

Kürdistan bölgesinin yalnız olmadığını ve referandumun tüm Kürdistan parçalarının kaderini etkileyecek bir önemde olduğunu belirten Bozyel, ‘‘Kürdistan bağımsızlık referandumunu desteklediğimizi kamuoyuna deklere etmeliyiz. Bu çalışmaları yürütmek için referandum gününe kadar bir program oluşturmalıyız. Programı kabul eden örgüt, kurum, şahsiyet ve güçlerle ortak çalışma yürütmeliyiz.’’ dedi.

Bozyel’in konuşmasının ardından diğer parti sözcüleri de konuşarak referanduma desteklerini açıkladı. Çalıştay sonrasında referanduma destek bildirisinin açıklanması bekleniyor.