Katip Çelebi Üniversitesi kantin çalışanı, ‘Hayır’ çıkartmasıyla fotoğraf çekildiği için işinden çıkarıldı

Zeynep Gürler (sağda)

İzmir Katip Çelebi Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi kantininde görevli Zeynep Gürler, “Üniversite Başkanlığa Hayır Diyor. Gençlik Var” yazılı bir çıkartmanın önünde poz verdiği fotoğrafı sosyal medya hesabından paylaşması üzerine, işveren tarafından işinden çıkarıldı.

Yurt genelinde 16 Nisan ‘Başkanlık referandumu’ öncesi, ‘Hayır’ görüşüne yönelik baskılar devam ediyor. İzmir Katip Çelebi Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi kantininde çalışan Zeynep Gürler, öğrencilerin yapıştırdığı tahmin edilen “Üniversite Başkanlığa Hayır Diyor. Gençlik Var” yazılı bir çıkartmanın önünde çektiği fotoğrafı sosyal medya hesabı üzerinden paylaştığı gerekçesiyle, üniversitedeki işinden çıkarıldı.

Konuyla ilgili dokuz8HABER’e konuşan Gürler, fotoğrafı paylaştıktan yaklaşık 10 gün sonra işten çıkarıldığını telefonla öğrendiğini belirterek, “Okulda muhtemelen öğrencilerin yapıştırdığı bir çıkartmanın önünde fotoğraf çekildim. Yaklaşık 10 gün sonra işveren tarafından arandım ve ‘buna hakkınız yok, ne hakla böyle bir fotoğraf çekip paylaşırsınız’ gibi sözler sarf etti. Daha sonra rektörlük kararıyla işten çıkarıldığımı öğrendim. Resmi herhangi bir belge hala yok, rektörlükten bir haber yok” ifadelerini kullandı.

‘Hastane yönetimini kötüleme maksatlı paylaşım’

Bir süre sonra üniversite bünyesinde çalışan şirket, Gürler’e bir tutanak gönderdi. Tutanakta işten çıkarmanın, “Hayır” çıkartmasının Gürler tarafından yapıştırıldığı ve fotoğrafın ‘hastane yönetimini kötüleme maksatlı’ paylaşım olduğu ifade edilerek, “Tarafınızca yapmış olduğunuz afiş ve sosyal medya paylaşımlarınızda hastane yönetimini kötüleme maksatlı paylaşımlarda bulunduğunuzdan dolayı iş sözleşmemizde belirtiğimiz üzere iş akdinize son verilecektir” denildi.

Gürler, bu tutanak üzerine Rektörlüğe suçlamaları kabul etmediğini belirttiği bir dilekçe yazarak, “Kantin görevlisi olarak çalışmaktayken, üniversitede çektiğim ve sosyal medyada paylaştığım bir fotoğraftan ötürü çıkışım verilmiştir” dedi.

Çekildiği fotoğraf yüzüden işten çıkarılmasına tepki gösteren Zeynep Gürler, “İşten atılmam bişey değiştirmedi, ‘#Hayır’” diyor.

dokuz8HABER / Anıl Karaca