LGBTİ’leri Tehdit Eden Alperen Ocakları’nın İlk Duruşmasında, Sanık Mahkemeye Gelmedi

19 ve 26 Haziran 2016'da düzenlenmesi planlanan 7. İstanbul Trans Onur Yürüyüşü ile 14. İstanbul LGBTİ+ Onur Yürüyüşü öncesinde bir basın toplantısı düzenleyerek LGBTİ’leri tehdit eden İstanbul Alperen Ocakları’nın başkanı Kürşat Mican hakkında soruşturma açılmıştı.

Devlete yürüyüşü engelleme çağrısı yapan, engellenmediği takdirde de ‘‘derin milletin temsilcileri’’ olarak kendilerinin devreye gireceğini söyleyen Kürşat Mican için ‘‘Halkı kin veya düşmanlığa tahrik veya aşağılama’’ suçlaması yöneltilmişti.

İstanbul LGBTİ Derneği, İnsan Hakları Derneği (İHD), SPoD LGBTİ ve Onur Haftası Komitesi ile LGBTİ aktivistlerinin bireysel çabalarıyla oluşturulan suç duyuruları sonucunda, Kürşat Mican’ın Kartal Anadolu Adliyesi 44. Asliye Ceza Mahkemesi’nde yargılanmasına başlandı.

Sanık Kürşat Mican (ortada)

Sanık Kürşat Mican Duruşmaya Katılmadı

İstanbul Kartal’daki (Anadolu) Adliyesi’nde görülen ilk duruşmaya, Alperen Ocakları İstanbul İl Başkanı Sanık Kürşat Mican gelmedi. Sanık yakını olarak Alperen Ocakları rozeti taşıyan 6 kişinin bulunduğu salonda, LGBTİ hak savunucularından da 6 kişi yer aldı.

Söz alan avukatlardan Eren Keskin, bireylere yönelik ‘‘LGBTİ’’ ayrımının yapılmasının yanlış olduğunu, AİHM kararları ve AİHS’te bir konuşmada suçu tespit eden en önemli detayın ‘‘şiddet çağrısı’’ olduğunu belirtti.

Sanık Kürşat Mican’ın daha önce bir kişiye 8 gün boyunca işkence yapmakla yargılandığını hatırlatan Avukat Keskin, Mican’ın tutuklu yargılanmasını talep etti. Talep, mahkeme tarafından reddedildi.

Duruşmaya mezaretsiz şekilde katılım sağlamayan Sanık Kürşat Mican hakkında ise zorla getirme kararı çıkarıldı.

Bir sonraki duruşma, 5 Ekim 2017 tarihinde saat 13:30'da görülecek.

‘‘Alışın Davacıyız’’

İstanbul Kartal’daki (Anadolu) Adliyesi önünde dava çıkışı basın açıklaması yapan İstanbul LGBTİ+ Onur Haftası, Trans Onur Haftası, İstanbul LGBTİ Dayanışma Derneği, KADAV, LGBTİ+ Kolektifi, Halkevci Kadınlar, SKM ve bağımsız aktivistler, sanığın tutuksuz yargılanmasına tepki gösterdi.

(kaosgl.org)

‘‘Onur yürüyüşleri’’ne dair getirilen yasakların hukuksuz olduğuna dikkat çeken aktivistler, “Alışın Buradayız, Alışın Davacıyız”, “Susma Haykır Eşcinseller Vardır” “Travestiyiz, Buradayız, Alışın Gitmiyoruz” sloganlarıyla bir sonraki duruşması 5 Ekim’de görülecek mahkemeye çağrı yaptı.

dokuz8HABER / Kaos GL, BirGün

One clap, two clap, three clap, forty?

By clapping more or less, you can signal to us which stories really stand out.