‘Mükerrer oy’cu AKP’li vekil, CHP’li Bekaroğlu’nun açıklamasına ‘alındı’, görüşe yer veren yerel siteyi kapattırdı

TBMM’nin tatile girmesi ile ilgili yapılan oylamada ‘mükerrer oy’ kullandığı tespit edilen 5 AKP’li vekilden biri olan Hasan Karal, ajansrize.net haber sitesinin konuyu CHP Rize Milletvekili Mehmet Bekaroğlu’nun açıklamasıyla haberleştirmesi üzerine, mahkeme kararıyla ilk baş habere erişim engeli aldırdı, daha sonra siteyi kapattırdı.

Rize’de faaliyet gösteren ajansrize.net isimli yerel haber sitesi, AKP Rize Milletvekili Hasan Karal’ın talebiyle, Rize Sulh Ceza Hakimliği kararıyla kapatıldı. Kararın gerekçeleri arasında, TBMM Genel Kurulu’ndaki meclisin tatil edilmesiyle ilgili oylamada CHP’nin ‘mükerrer oy kullandığını’ öne sürdüğü 5 AKP’li milletvekilinden biri olan Hasan Karal’ın, sitede CHP Rize Milletvekili Mehmet Bekaroğlu’nun açıklamalarının bulunduğu bir haber gösterildi.

‘Karal Rizelileri Utandırdı’ başlıklı haberde, ‘mükerrer oy’ skandalının ardından CHP’li Bekaroğlu’nun konuyla ilgili açıklaması yer alıyordu.

CHP’li Bekaroğlu’nun sitedeki haberde yer alan açıklamasından bir bölüm şu şekilde:

Çok üzgünüm. Milletvekillerinin böylesine bir skandala imza atmaları beni kahretmiştir. Bu beş milletvekilinden birinin Rize Milletvekili olması bir Rizeli olarak beni ayrıca kahretmiştir. Maalesef; bu beş sahtekâr milletvekilinden biri Rize Milletvekili Hasan Karal’dır. Hasan Karal; bu davranışı ile bütün Rizelilere başını eğdirmiştir, bizi rezil etmiştir. Özgeçmişinde; Eğitimci ve İlahiyatçı olduğunu, Kahire El-Ezher Üniversitesi Din Bilimleri Fakültesi’ni bitirdiğini, Uluslararası Beyrut Üniversitesi’nde hukuk eğitimi aldığını, Diyanet teşkilatında memuriyet (Siz biliyorsunuz ki imamlık yaptı ama özgeçmişine bunu yazmıyor) yaptığını yazan Hasan Karal’ın böylesine bir sahtekârlığa imza atmasını Rizelilerin ve tüm dindarların vicdanına havale ediyorum. Değerli Hemşerilerim; siz bu insanı tanıyorsunuz; Rize’de krallığını ilan eden bu zat tek başına karşınıza çıksa değil rey, selam bile vermezsiniz. Siz, AKP’ye oyunuzu Rizeli Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan için veriyorsunuz. Bu zat, böylesine bir sahtekârlığa imza atarak Cumhurbaşkanını da mahcup etmiştir. Bu sahtekârı daha iyi tanıyın; sizin oylarınıza, milli iradeye ihanet eden bu zata gerekli cevabı verin.
CHP İstanbul Milletvekili Mehmet Bekaroğlu

Bekaroğlu: Akıl dışı bir şey

Konuyla ilgili Dokuz8HABER’e açıklamalarda bulunan CHP’li Bekaroğlu, konuyu meclise taşımaya hazırlandığını belirtip, mahkeme kararının ‘akıl dışı’ olduğunu ifade ederek, şunları söyledi:

Olayı bugün öğrendim. Konuyu meclise taşımak için hazırlıklar yapıyorum. Bu kabul edilebilir bir şey değildir. TBMM’nin tatil edilmesi için yapılan kurulda, 5 mükerrer oyla sahtecilik yapıldı. Kanıtlar ortada. Meclis böyle tatile girdi. Bu mecliste ender görülen bir sahteciliktir. Bu konu hakkında, durumu Rizelilere şikayet eden bir açıklama yaptım. Bu açıklama Rize’de hiçbir sitede yayımlanmadı, sadece tek bir sitede yayımlandı. Daha sonra ilk baş erişim engeli, sonra komple kapatma yoluna gidildi. Böyle bir şey olmaz. Bu kararı alan yargıç, hukuktan bütünüyle ayrılıyor. Siteye dava açarsınız, açıklamayı yapan bana dava açarsınız ama öyle yapmıyor, engelleme de yetmeyip komple siteyi kapatıyor. Akıl dışı bir şey. Bunun peşine düşeceğim.
Hasan Karal, Rize’deki bütün medyayı bir yere toplamış, değişik kurumlara reklam bütçesi vererek hepsini toplayıp, kendi aleyhinde bir haber yaptırmıyor. Bu Türkiye’nin görüntüsüdür. Hükümet referandum sürecinde muhalefetin sesini çıkaracak bir yer bırakmıyor. Rize’de sesimi duyurabileceğim bir yer yok. Böyle bir şey görülmedi Türkiye’de.
Ajans Rize sitesi imtiyaz sahibi Deniz Varlı

‘Hukuk tarihine geçebilecek bir skandal’

Kapatılan Ajans Rize sitesinin İmtiyaz Sahibi Deniz Varlı, kararı bir skandal olarak niteleyerek, şöyle konuştu:

Hasan Karal, TBMM’de sahte oy kullanırken suçüstü yakalanan AK Partili 5 vekilden biri. Yerel haber sitesi olarak Rize Milletvekilinin böyle bir sahtecilik olayı ile gündeme gelmesini doğal olarak haber yaptım. Ertesi gün CHP’nin Rizeli milletvekili Mehmet Bekaroğlu’nun konuyla ilgili açıklaması sitede yayımlandı. Diğer iki haberde de bu konuya atıfta bulunuluyor. Sayın vekil, başvurusunda hakkında asılsız haber yaptığım için benden şikayetçi olmuyor, Sulh ceza hakimine gidip, savunmasız, duruşmasız, tebligatsız kapatma kararı aldırıyor. ‘Burada yargılama yok, ben yargılanmak istiyorum. Sayın Karal demeli ki, ben sahtekar değilim, Deniz Varlı’dan şikayetçiyim’ demeliydi. Bunu yapmayıp sulh ceza hakiminden sitenin kapatılma kararı çıkarılması hukuk tarihine geçebilecek bir skandaldır.
Türkiye’de olduğu gibi Rize’de de iktidar bağımlısı olmadan insanlara hiçbir alanda yaşama şansı tanınmayan bir düzen kurulmuş. Bu düzenin dışında, aykırı en küçük bir sese dahi tahammül edilememektedir. Habercilik halk adına yöneticilerin denetlenmesidir. İktidarlar değişir ama bu gerçek asla değişmez. Siteyi kapatabilirler fakat ruhunda habercilik taşıyan insanları yıldıramazlar. Yazma, konuşma imkanı bulduğum bütün mecralarda haberciliğin bu işlevini sürdürmeye devam edeceğim.

Ne olmuştu?

TBMM Genel Kurulu’nda, meclisin tatile girmesi ile ilgili yapılan oylamada, CHP, AKP’lilerin hem sisteme girip hem de pusula gönderip, ‘mükerrer oy’ kullandığını öne sürmüş ve kararın ‘yok hükmünde’ olduğunu belirtmişti. CHP Grup Başkanvekili Levent Gök, konuyla ilgili şöyle konuşmuştu:

Yaptığımız incelemede, AKP milletvekillerinden Trabzon Milletvekili Salih Cora, Samsun Milletvekili Fuat Köktaş, Rize Milletvekili Hasan Karal, Erzincan Milletvekili Sebahattin Karakelle ve Yozgat Milletvekili Ertuğrul Soysal’ın hem elektronik sistemde oy kullandığını hem de oy pusulası göndermek suretiyle oy kullandığını tespit etmiş bulunuyoruz. Bu durumda, 164 sayısının bulunması gereken toplantı talebinde, iktidar partisinin sağlayabildiği oy, bu mükerrer oylar düşüldüğünde 161'de kalmaktadır. Dolayısıyla mükerrer oy kullanmak suretiyle bir sahtecilik işlemini gerçekleştiren bu milletvekillerini ve AKP grubunun bu iradesini halkımıza şikayet ediyoruz. Alınan karar, yok hükmündedir.

Dokuz8HABER / Anıl KARACA

Like what you read? Give dokuz8HABER a round of applause.

From a quick cheer to a standing ovation, clap to show how much you enjoyed this story.