‘MİT TIR’ları davasında CHP’li Berberoğlu‘ya müebbet, Dündar ve Gül’e 10'ar yıl hapis istemi

Milli İstihbarat Teşkilatı’na (MİT) ait TIR’larda taşınan silahların görüntülerini yayımladıkları için haklarında açılan davada Can Dündar ve Erdem Gül’e 10'ar yıl, bu görüntüleri gazeteci Dündar’a aktardığı gerekçesiyle CHP İstanbul Milletvekili Enis Berberoğlu’ya müebbet hapis cezası istendi.

Cumhuriyet’te yer alan habere göre, İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi duruşma savcısı Mehmet Yeşilkaya mütalaasında Dündar, Gül ve Berberoğlu’nun “Örgüte üye olmamakla birlikte, bilerek ve isteyerek yardım etme” iddiasından 10 yıla kadar hapis cezası talep etti.

Enis Berberoğlu

Savcı Yeşilkaya, Berberoğlu için ayrıca gizli kalması gereken bilgileri açıklama suçundan müebbet hapis cezası istedi. Duruşma 1 Mart’a ertelendi.

Berberoğlu ve Gül’den ilk açıklama

Duruşmanın ardından CHP’li Berberoğlu ve gazeteci Gül, adliye önünde açıklama yaptı. ‘Geciken adalet, adalet değildir’ diyen Gül, BirGün’ün aktardığı açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

Biz bu sabah duruşmaya geldiğimizde savcının apar topar, ben hukukçu değilim ama, usulü bir kenara iterek alelacele cezalandırılmamızı talep etti. Cezalandırılmamız istenen iddia bizim bir silahlı örgüte üye olmaksızın bildiğimiz, halen hapiste 140–150 civarında gazeteci arkadaşımız tutuklu, onlar hakkında da talep edilen bir silahlı örgüte üye olmaksızın yardım etme suçlaması. Bunun dosyadaki delili sadece haber. Yani gazetecilik faaliyeti. Evet söylüyorum biz bir örgütün üyesi olabiliriz bu örgüt gazetecilik örgütüdür. Burada net olarak söylüyorum, üyesi olduğumuz örgüt gazetecilik örgütüdür. Bunun dışında hiçbir örgütün üyesi olmaksızın yardım yapmış değiliz. Ama ortada zaten acayip bir durum var gerçek üstü gibi bir ülke burası halen yaşadığımız ülke. Gazeteciler adliyeden ve cezaevlerinden biran önce çıkarılsın. Bu oyun son bulsun. Gerçek üstü oyun ve Türkiye’de. Şairin söylediği gibi Türkiye’de hepimiz ne kadar yalansız yaşarsak o kadar iyi.

‘Savcının mütalaasını okumaya tenezzül dahi etmedim’

CHP İstanbul Milletvekili Enis Berberoğlu ise ‘Ben siyasete girdiğim andan itibarın kendimi gazeteci sayamam’ diyerek, şöyle devam etti:

“Bu aslında mesleğime ve sizlere saygımdan ötürü. Şimdi Erdem Gül çok hafife aldı. Aslında kıdemli bir sanık pozisyonunda kendisi. Ben bir gözlemci olarak başladığım bu süreçte sanık olarak Erdem Gül’le beraber yargılanıyoruz. Can Dündar’la beraber yargılanıyoruz. İlk duruşmayla ikinci duruşmam arasındaki 55 gün içinde üç kişilik mahkeme heyetinin tamamı değişti, başkan dahil… Başka bir şey söylememe gerek var mı bilmiyorum. Dolayısıyla bu sabah geldiğimde savcının mütalaasını okumaya tenezzül dahi etmedim. Çok açık söylüyorum. Çünkü bu mahkeme heyetinden zaten başka bir şey beklemenin de bir alemi yoktur. Bir ince detay var. Meclise gönderilen fezlekeyle şu anda benim yargılandığım madde değişti. Zaten yapılmak istenenin bu olduğunun farkında oldum. Şu anda Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde Cumhuriyet Halk Partisi olarak, tek adamlık, tek kişilik diktatörlük rejimine karşı duruyoruz. Karşı durmaya da devam ediyoruz. Daha HSYK’nın tamamını atama yetkisini almadan, iki duruşma arasına bir mahkeme heyetinin tamamını değiştirip kendi çağırdığı tanığı dinlemeye gerek duymadan, savunmanın topladığı delilleri dinlemeye tenezzül etmeden müebbetle yargılamak üzere mütalaa hukuk sistemi dünyanın neresinde ne denir? Sizin takdirlerinize bırakıyorum
Like what you read? Give dokuz8HABER a round of applause.

From a quick cheer to a standing ovation, clap to show how much you enjoyed this story.