#WeRemember — Nazi Soykırımı’nda Yaşamını Yitirenler Anıldı

Auschwitz-Birkenau, Birkenau köyü, Polonya

II. Dünya Savaşı Almanya’sında hakim olan Nazi akımının yarattığı yıkımın üzerinden 60 yıla yakın zaman geçti. 1920'de kurulan Nasyonal Sosyalist Alman İşçi Partisi’nin (NSDAP) başında olan Hitler’in 1933'de şansölye olmasıyla başlayan katı faşizm dönemi, ‘‘Holokost’’ adı verilen Yahudi Soykırımı’yla 6 milyon insanın sistemli bir şekilde öldürülmesine tanıklık etti. 1945'e kadar Almanya’nın başında kalan NSDAP ise SSCB işgaliyle birlikte dağıldı. Dönemin en büyük Nazi toplama kampı olarak bilinen Auschwitz-Birkena, 27 Ocak’ta Kızıl Ordu tarafından basılıp kurtarılınca, aynı gün dünya çapında ‘‘Holokost Anma Günü’’ olarak anılmaya başlandı. Holokost’ta yaşamını yitirenler 2017'de de unutulmadı.

Ocak 1945'te Kızıl Ordu’nun baskın düzenleyerek dağıttığı Auschwitz-Birkena toplama kampı, 1979 yılında UNESCO tarafından koruma altına alınarak ‘‘İnsanlığın Kültür Mirası’’ listesine eklendi. Günümüzde ‘‘Holokost anma mekânı’’ olarak kullanılan bina, kamuya açık olarak hizmet veriyor ve içeride kamptan arda kalan kalıntılar sergileniyor. Auschwitz’in kurtuluşunu ifade eden 27 Ocak günü ise Birleşmiş Milletler’in (BM) aldığı kararla birlikte 2005 yılından bu yana ‘‘Uluslararası Holokost Anma Günü’’ olarak anılıyor.

Anne Frank, Holokost’un simge isimlerinden bir Yahudi kız

Alman Federal Meclisi’nde Anma

Almanya Federal Meclisi’nde her sene gerçekleşen anma etkinliklerinde; bu yıl ilk defa, Nazi döneminde zihinsel veya fiziksel engelleri sebebiyle öldürülen insanlar için de bir anma düzenlendi. Törende konuşma yapan Federal Meclis Başkanı Norbert Lammert, ‘‘Acı çeken insanların hikâyelerinin anlatılmasına fırsat verdiğimizde, kurbanlara insanlık onurlarını geri vermiş oluruz’’ şeklinde konuştu.

Alman Federal Meclisi

Ötenazi cinayetlerinin Holokost sürecindeki sistemli öldürme olaylarının bir deneme süreci olduğunu söyleyen Lammert, kimsenin bu cinayetlere karşı bir tepki duyurmadığını vurgulayarak daha bilinçli olunması gerektiğine dikkat çekti. Lammert son olarak törene katılanlara ve bu törenler için ‘‘dur durak bilmeden’’ çaba gösterenlere teşekkür etti.

#WeRemember

Sosyal ağlar üzerinde Dünya Yahudi Kongresi’nin (WJC) başlattığı kampanyada, gün boyu #WeRemember etiketi üzerinden paylaşımlar yapıldı. Twitter üzerindeki profilinden bir video paylaşan kurum, Holokost’tan sağ kurtulan 9 kişinin seslenişlerini kayda geçti.

Twitter’de St. Louis Manifest adıyla yayında olan profil, saat başı yaptığı paylaşımlarla soykırımda yaşamını yitiren insanların isimlerini yayımlamayı sürdürdü.

Dünyanın farklı yerlerinden insanlar ise yine sosyal ağlar üzerinde #WeRemember etiketiyle fotoğraflarını paylaştı.

TR Dışişleri Bakanlığı’nın Holokost Açıklaması

Başkent Ankara’da Ankara Üniversitesi’nde düzenlenen ‘‘Uluslararası Holokost Anma Günü’’ etkinliğinde, hükûmetten Başbakan Yardımcısı Tuğrul Türkeş ile Yahudi toplumundan temsilciler yer aldı. Törene diğer birçok isim de katılım sağladı.

‘‘Bir Daha Asla Yaşamamak ve Yaşatmamak İçin Unutmamak’’, Ankara Üniversitesi

Konuya ilişkin TR Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada ise ‘‘Holokost’ta hayatını kaybeden milyonlarca insanı saygıyla anıyoruz. Bugün bizlere düşen insanlık tarihinin en karanlık dönemlerinden olan Holokost’un tekrar yaşanmaması için ne gerekiyorsa yapmaktır. Bu tüm insanlığın ortak sorumluluğudur.’’ dendi ve Türkiye’nin ‘‘Uluslararası Holokost Anma İttifakı’’ kuruluşunun çalışmalarına 2008 yılından beri aktif destekte bulunduğu ifade edildi.

dokuz8HABER

One clap, two clap, three clap, forty?

By clapping more or less, you can signal to us which stories really stand out.