Nusaybin’de bir haftalık ‘abluka’: ‘Dışarı çıkamıyoruz, konuşamıyorum’

Nusaybin’in Xerabê Bava (Kuruköy) köyünde bir haftadır süren ablukada, Dihaber’in ulaştığı Ş.K., “Köyde kimsenin birbirinden haberi yok, dışarı çıkamıyoruz, konuşamıyorum” derken, bir hafta önce hastaneye giden N.D. ise, köye dönemediğini ve herkesin işkenceden geçirildiğini öne sürdü.

Mardin’in Nusaybin ilçesin bağlı Xerabê Bava (Kuruköy) köyünde bir haftadır süren abluka devam ederken, asker ve polisin etrafını sardığı köyde evlerinden çıkamayan yurttaşlar yeme-içme ve binlerce hayvanın ihtiyaçlarını karşılayamıyor.

Dihaber’in ulaştığı köylülerden Ş.K., “Telefonla kısıtlı şekilde konuşabiliyoruz. Elimizde görseler bizden alırlar. Hastalarımız var. Sesimizin duyulmasını istiyoruz. Çok zor durumdayız” dedi.

Telefonda konuşurken zorluk çeken Ş.K., “Başımızı çıkaramıyoruz evden. Askerler köyde dolaşıyor, gözetim altındayız. Evde ekmek kalmadı, bahçeye çıkamadığımız için ekmek yapamıyoruz” şeklinde konuştu. Köyde kimsenin birbirinden haberi olmadığını vurgulayan K., sık sık “Hastalarımız var. Sesimizin duyulmasını istiyoruz. Çok zor durumdayız” diye belirtti.

‘Erkeklerin hepisini gözaltına almışlar’

11 Şubat Cumartesi akşamı 5 helikopterin köyün üstünde 75 dakika boyunca dolaştığını anlatan köylülerden N.D., o gün hastası olduğu için Nusaybin Devlet Hastanesine geldiğini ve bir daha köye dönemediğini ifade etti. Pazartesi gününe kadar köyde olduğunu belirten D., şunları kaydetti:

“Kim yaralı, kim öldü, kim kaldı bilmiyorum. Pazartesi günü hasta yakınlarım vardı. Onları Nusaybin Devlet Hastanesi’ne getirdim. O günden bu yana bende oradaki akrabalarıma telefon üzerinden görüşmeye çalışıyorum. Tansiyon hastası yaşlılar var, hasta çocuklar var. Çoğu zaman telefonlar da kesiliyor. Köyde ulaşabildiğimiz bir tek kadınlar var. Erkeklere ulaşamıyoruz, hepsini gözaltına almışlar.”

‘En büyük sıkıntı su’

Yasaktan bir ay önce köyde suların kesildiğini bu nedenle su ihtiyaçlarını çevre köylerden karşıladıklarını dile getiren D., “Köy halkı 8 gündür kuyu sularını içiyor, kirli suları içiyor. En büyük sıkıntı su. Eskiden çevre köylerde su temin edilebiliyordu, şimdi yasak olduğu için kimse çıkamıyor. Sokaklarda binlerce ölü hayvan var. Böyle devam ederse köyde salgın hastalıklar başlar. Temiz su yok” diye konuştu.

Kamuoyuna çağrıda bulunan D, “Köyümüze sahip çıksınlar. Bütün dünyaya sesleniyoruz, abluka kaldırılsın ve köyle bir an önce irtibat sağlansın” diye duyarlılık istedi.

HDP’den açıklama: Bu baskı ve katliam girişimine sessiz kalınamaz

Halkların Demokratik Partisi Merkez Yürütme Kurulu tarafından yapılan yazılı açıklamada, köye gitmek isteyen vekil heyetimiz abluka altındaki köye alınmadığı belirterek, tüm demokrasi ve barış güçlerini, uluslararası kurumları ve kuruluşları olayı incelemeye davet etti.

HDP’nin açıklamasında şu ifadeler yer aldı:

Nusaybin’e bağlı Xerabê Bava’dan (Kuruköy) 9 gündür haber alınamıyor. İlan edilen sokağa çıkma yasağı sırasında elektrik ve telefon şebekelerinin kesilmesi nedeniyle orada yaşayan insanlardan haber alınamamaktadır.
Sosyal medyaya ‘askerlerin çektiği görüntüler’ adı altında yansıyan fotoğraf ve videolar ile dile getirilen iddialar son derece vahimdir. Abluka altında bulunan köyde yaşayanların telefonlarının toplanıp, hepsinin bir evde tutulduğu, köylülere toplu şekilde baskı ve işkence yapıldığı ve bazılarının işkenceyle infaz edildiğine dair iddialar bulunmaktadır.
Dün köye gitmek isteyen vekil heyetimiz abluka altındaki köye alınmadı. İddiaları yerinde incelemek isteyen heyetimizin köye alınmaması, dile getirilen iddiaları daha da güçlendirmektedir. Üstelik vekillerimizin İçişleri Bakanlığı ve Valilik ile görüşme girişimleri de karşılıksız kalmıştır. Bu açıklamanın yapıldığı saatlerde de vekillerimiz bölgededir ve tüm girişimlerimize rağmen olumlu bir sonuç alınamamıştır.
Bu iddialar doğruysa orada yeni bir insanlık dışı durum yaşanmaktadır. 90’lı yıllardan bildiklerimiz ve son 2 yılda yaşayıp gördüklerimiz bu konudaki endişelerimizi büyük ölçüde artırmaktadır.
Tüm demokrasi ve barış güçlerini, uluslararası kurumları ve kuruluşları Xerabê Bava köyünde yaşananlar hakkındaki iddiaları acilen incelemeye çağırıyoruz. Bu baskı ve katliam girişimine sessiz kalınamaz.

‘Abluka ve baskı sürüyor’

HDP Diyarbakır Milletvekili Feleknas Uca, ANF’ye yaptığı açıklamada Kuruköy’ün son durumu hakkında bilgi verdi. Uca, şöyle konuştu: