ODTÜ’de LGBTİ standı neden kaldırıldı? LGBTİ Dayanışması anlatıyor…

ODTÜ LGBTİ Dayanışması’nın kütüphanede açtığı stant, geçerli bir gerekçe olmaksızın kaldırıldı. Böyle bir durum daha önce yaşanmamıştı. Onlarla bu sürece ve kampüste yaşadıkları başka sıkıntılara dair konuştuk.

Salı günü İç Hizmetler standınızı kaldırmak istedi. Tam olarak neden yaptıklarını ve ne yaşandığını aktarabilir misiniz?

Pazartesi geldik, açtık masamızı, gün boyunca oradaydık, herhangi bir sıkıntı yaşamadık, kütüphaneden masa alırken topluluk ismimiz bile istenmedi. Sonrasındaysa İç Hizmetler’e şikâyet gitmiş, öyle olduğu söyleniyor, ne şikâyete dair bir yazılı dilekçe var, ne de şikayetçilere dair herhangi bir belirti. Dedikodu yapar gibi, arkamızdan konuşulmuş, birileri rahatsız olmuş ve bunun sonucunda İç Hizmetler’den birileri geldi. “Kim rahatsız olmuş, neden rahatsız olmuş?” diyorsun, cevap yok. Rahatsız olunan konu ise verilere göre 37 milyon HIV+ insana enfekte olmuş HIV’den korunma yöntemleri ve yanlış bilgileri düzeltmek için yaptığımız bilgilendirme çalışması. Rahatsız olunacağını düşündüğümüz herhangi bir şey yok. Arkadaşlarımız da bu duruma karşı direnmişler. Konu hakkında görüşmek için Genel Sekreterliğe gitmişler. Oradan da izin belgesi almamız gerektiği söylenmiş. Fakat kütüphanede stant alınırken izin belgesi istenmiyor, kimliğini bırakıyorsun, masayı alıyorsun. Ondan sonra izin almak için Kültür İşleri’ne gidiliyor, orada da “Bir haftaya anca çıkar.” deniyor. Bürokrasi OHAL çerçevesince bayağı yavaşlatıldı bildiğiniz üzere. Özetle, “Standı açamazsınız.” demek istiyorlar, ama biz yine kabullenmedik, Facebook sayfamızda, 100. Yıl Evleri gibi gruplardan olayı duyurup çarşamba günü için arkadaşlarımızı standa davet ettik. Sonuçta burada zararlı bir şey yapmıyoruz, bulunması gereken bir stant olduğunu düşünüyoruz.

Destek çağrınızdan sonra neler yaşandı?

Çok güzeldi, birkaç masa sürekli etrafımızdaydı, durmadan insanlar uğradı masamıza, “Ne olursa yazın, hemen gelirim.”, “Kütüphanenin içindeyim, ders çalışıyorum ama yine gelirim.” diyen pek çok insanla karşılaştık.

Facebook üzerinden duyurduğunuz gibi ters tepkilerle de karşılaşmışsınız, ayrıntıları öğrenebilir miyiz?

Yine İç Hizmetler’den geldile. “Uyarıyoruz.” dediler, kaldırmak istediler ama her gelişlerinde 20 kişi başlarına üşüşüp “Yok hocam, kaldırmıyoruz, biz haklıyız, gitmiyoruz.” gibi şeyler söyledik ve gitmek durumunda kaldılar. Neyse, stanttayken iki arkadaş uzaktan bize bakıp hakkımızda konuşuyorlardı, birçok insan da zaten bu şekilde davranıyor. Ben de HIV/AIDS hakkındaki iki el ilanını alıp onlara uzattım. Bir tanesi almayı kesinlikle reddetti, sanki bir şey bulaştıracakmışım gibi davrandı. Diğeri yanımıza gelmek istedi. “Arkadaşlar, siz nasıl bunu tercih eder hale geldiniz?” diye konuşmasına başladı. Muhabbet bu eksende epey sürdü, rahatsız edici kimi sözler etti, “Lut kavmini biliyorsunuz, o insanları örnek almıyor musunuz şu anda?” gibi. Buradaki bir kadın arkadaşımıza “Çok güzelsiniz hocam, sizi öpmek istiyorum ama nefsime sahip çıkabiliyorum, siz de kendi imtihanınızda bu eşcinsel dürtülere karşı çıkmalısınız.” dedi mesela. Karşısındaki bireyi küçümseyecek şekilde öpme isteğine karşı koyabiliyorum demeyi, bunu bir erdem olarak görmeyi kabul edemeyiz, bunu zaten yapmanız gerekiyor. Dini literatür üzerinden bizi sürekli yargılamak istedi. Ben de ona yine dini literatür üzerinden konuyu anlatmaya çalıştım, bu dini yargılarla insanları yargılayamayacaklarını belirttim. Arkadaşlarımızın çoğunu rahatsız edecek şekilde bir konuşmaydı.

Son zamanlarda ODTÜ’de bir muhafazakarlaşma dalgası olduğu söyleniyor. Stant olayı dışında yaşadığınız başka sıkıntılar var mı?

Öncelikle resmi topluluk değiliz, bunun sıkıntısını yaşıyoruz. Mesela film gösterimi için bir yer ayarlamak istiyoruz, bunun için resmi topluluk imzası gerek. Başka bir topluluğa gidip onlardan film gösterimi için yardım istiyoruz, imzayı onlar atsın ya da başkanı desteklesin ki gösterimi yapabilelim. “Bize sorumluluk biniyor arkadaşlar.” dedikleri zamanlar oluyor. Etkinlik yapabilmek için sürekli bunun peşinden koşmak zorundayız, kendi başımıza bir iş yapma imkânımız yok. Kendi odamız, eşyalarımız yok, okulun resmi topluluklara sağlayabildiği desteklerden faydalanamıyoruz. Özetle, daha çok resmiyetle alakalı sorunlar yaşıyoruz. Bunun dışında ara ara yaşadığımız küçük tatsızlıklar da oldu fakat biz buradayız demeye devam edeceğiz.

Bu sene de resmiyet kazanmakla ilgili daha istekliyiz, çabalıyoruz. Hocalarımıza mail attık, birçok olumlu geri dönüş aldık. Olumsuz da yanıt aldığımız oldu, bir hocamız sert bir şekilde destek vermem cevabını verdi. Ama genel olarak birçok hocamız yardımcı olmak istiyor, “Tüzük mü yazılacak arkadaşlar, boş vaktimde gelin hemen konuşalım.” gibi cevaplar aldığımız çok hocamız oldu.

Stant vasıtasıyla anlatmak istedikleriniz neler?

Stantta 1 Aralık Genç İnisiyatifi’yle beraber çalışıyoruz, onlar eğitim ve materyal desteğini sağladılar. Üç çeşit broşürümüz var, bunlarda HIV ve AIDS üzerine bilgilendirmeler yer alıyor. Biz de gerektiği yerde devreye girip anlatıyoruz. HIV’nin gençlerde yayılma oranı oldukça yüksek, istiyoruz ki kampüsteki insanlar bunu, korunmanın önemini ve korunma yöntemlerini bilsin. Cinsel ilişki esnasında korunabilmenin de en etkin yöntemi %99 oranla kondomlar. Bu yüzden stantta kondom da var. Broşürün yanında verdiğimiz kondomlarla “Kondom kullanırsam HIV’den korunurum.” fikri yer edebilsin akıllarda istedik. Arkadaşlar gelip HIV ve AIDS’le ilgili bilgilensinler istiyoruz, yapmak istediğimiz şey bu kadar aslında.

dokuz8HABER / Dilek Yeğin | Gizem Dikmen

Like what you read? Give dokuz8HABER a round of applause.

From a quick cheer to a standing ovation, clap to show how much you enjoyed this story.