Resmi Gazete’de 692 Sayılı Yeni KHK Yayımlandı: 7 bin 348 kişi ihraç edildi

Olağanüstü hâl (OHAL) kapsamında yeni bir kanun hükmünde kararname (KHK) yayımlandı. Yayımlanan 692 sayılı KHK ile birçok kamu kurum ve kuruluş çalışanının işine son verildiği açıklandı.

OHAL kapsamında çıkarılan 692 sayılı KHK ile 302 akademik personel üniversitelerden ihraç edilirken en çok ihracın yaşandığı üniversiteler; Dicle Üniversitesi ve Dumlupınar Üniversitesi oldu. Kararname ile birlikte en çok ihracın Emniyet bünyesinde yapıldığı göze çarparken; İçişleri Bakanlığı’ndan bin 486 personelin işine son verildi.

Jandarma Genel Komutanlığı’ndan 235 personelin ihraç edildiği kararnamede, Kara Kuvvetleri Komutanlığı’ndan 181, Hava Kuvvetleri Komutanlığı’ndan 185 ve Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’ndan ise 180 askeri personel ihraç edildi.

Kararname ile birlikte Kara Kuvvetleri Komutanlığı’ndan 108 emekli TSK personelinin rütbesi geri alındı. Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’nda rütbesi geri alınan emekli askeri personel sayısı 112 olurken, bu sayı Hava Kuvvetleri Komutanlığı’nda 122 oldu.

Kayyım atanan belediyelere ihraç geldi

Yayınlanan kararname ile birlikte birçok belediye çalışanı da ihraç edildi. Özellikle kayyım atanan Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, Van Büyükşehir Belediyesi, Şırnak Belediyesi, Batman Belediyesi çalışanlarının ihraç edildiği görülen kararnamede toplam 7 bin 348 kişi ihraç edildi.

En büyük tasfiye bakanlıklardan

Yayınlanan kararname ile birlikte en büyük ihracın bakanlıklar bünyesinde gerçekleştiği görülüyor. En büyük ihraçların yaşandığı yer olan İçişleri Bakanlığı’ndan 1.486 kişinin işine son verildi. Sağlık Bakanlığı bünyesinde ise 789 kişi ihraç edildi.

Diğer ihraçların yaşandığı bakanlıklar ise şu şekilde: Adalet Bakanlığı, Dışişleri Bakanlığı, Gençlik ve Spor Bakanlığı, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, Bilim Sanayi ve Teknik Bakanlığı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı.

Kararname ile birlikte Diyanet Başkanlığı bünyesinde çalışan 551 kişi ihraç edilirken, ihraçların yaşandığı bir başka yer olan TRT’de ise 29 kişinin işine son verildi. OHAL kapsamında yayınlanan 692 sayılı KHK ile birlikte eski milli futbolcular Hakan Şükür ve Arif Erdem’e verilen devlet madalyaları da geri alındı.

KHK kapsamında daha önce başka bir kararname ile kapatılan bir dernek (Erzincanlı Sanayici ve İşadamları Derneği) tekrar açılırken, yurtdışında eğitimine devam eden 9 Türkiye vatandaşının öğrencilikle ilişiğinin kesildiği açıklandı.

dokuz8HABER