Reuters’tan Türkiye analizi: Ekonomi kadroları bölündü

Full HD Pictures

Reuters’ın analiz-haberinde Türkiye’nin ekonomi kadrolarının ‘reformcular’ ve ‘popülistçiler’ olarak bölündüğü belirtildi.

Reuters’a konuşan yetkililer, ekonomik kadroların Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek ve Maliye Bakanı Naci Ağbal gibi ‘yatırımcıların kaygılarını giderecek adımlar atılması gerektiğini savunan reformcular’ ve Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli ile Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi’nin temsil ettiği popülist görüşler arasında bölündüğünü ifade etti.

“Ekonominin lider kadrolarında bir uyum bütünlüğü yok”

BBC Türkçe’nin aktardığı habere göre Reuters’a konuşan AKP’li üst düzey bir yetkili, “Ekonominin lider kadrolarında bir uyum bütünlüğü yok. Bir tarafta küresel ekonominin ihtiyaçlarını dinleyen ve piyasalar açısından çıpa olarak görülenler; diğer tarafta ise daha fazla ulusal ekonomik politikalar yürütmek isteyenler var. Şimşek ve Ağbal; piyasalar tarafından çıpa olarak görülüyormuş gibi duruyor ve Türk ekonomisinin uluslararası alanda anlaşılması için kritik önem taşıyorlar” ifadeleriyle ekonomi kadrolarının durumunu belirtti.

“Kötü döneme denk geldi”

Erdoğan’ın düşük faiz oranları istemesinin mali piyasalarda çalkantıya yol açtığının belirtildiği analizde, 15 Temmuz darbe girişimi ve güçlenen ABD dolarıyla birlikte bu yıl içinde Türk Lirası’nın beşte bir değer kaybettiği kaydedildi.

AKP’nin başarısının en önemli nedenlerinden birinin ekonomik büyüme olduğunun belirtildiği analizde, “Yüksek kademelerdeki bölünmeler hem Türkiye’nin ekonomik istikrarı hem de parti açısından daha kötü bir zamana denk gelemezdi. Yavaşlayan büyüme ve inatçı enflasyon riski seçmen gözünde ekonomik başarılara zarar veriyor” ifadeleri yer aldı.

Like what you read? Give dokuz8HABER a round of applause.

From a quick cheer to a standing ovation, clap to show how much you enjoyed this story.