Suudi Arabistan Katar’a “İstek Listesi” Sundu: “Türkiye’nin askeri varlığını derhal iptal et”

Yaklaşık bir ay önce Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ve Libya gibi ülkelerin başında olduğu 10'dan fazla Körfez ülkesinin “ambargo” uygulamasıyla karşı karşıya kalan Katar’a, bu defa bir “istek listesi” sunuldu. Suudi Arabistan hazırladığı listede Katar’a 10 gün müddet verdi ve Türkiye askeri üssünün bölgeden kaldırılması gerektiğini belirtti.

Katar’ın başkenti Doha

Associated Press’in (AP) duyurduğu haberde, Suudi Arabistan Katar’a 13 maddeden oluşan bir istek listesi iletti. Ambargonun kaldırılabilmesi için hazırlandığı belirtilen listede; Katar’dan Türkiye askeri varlığının ülkeden kaldırılması, Al Jazeera’nın yayın faaliyetlerine son verilmesi ve İran’la ilişkilerin kesilmesi gibi unsurlar kaydedildi.

Listede yer alan maddelerde bu istekler karşılanmadığı takdirde ne gibi yaptırımlar geleceği ise belirtilmedi.

Katar’ın, söz konusu istekleri uygulamaya almaması bekleniyor.

İşte 13 maddelik o liste:

 1. İran’la diplomatik ilişkileri kes ve İran’daki ofislerini kapat. İran Devrim Muhafızları üyelerini Katar’dan gönder. İran’la askeri işbirliğini sonlandır. İran’la ticarette ABD yaptırımlarına uy.
 2. Müslüman Kardeşler, IŞİD, El Kaide ve Lübnan Hizbullah’ı gibi “terörist organizasyonlarla” ilişkini bitir. Resmi olarak bu yapıları terörist ilan et.
 3. Al Jazeera’yi ve bağlantılı istasyonlarını kapat.
 4. Arabi21, Rassd, Al-Araby Al-Jadeed ve Middle East Eye da dahil olmak üzere direk veya dolaylı yoldan Katar fonlu olan medya kuruluşlarını kapat.
 5. Türkiye’nin Katar’daki askeri varlığını derhal iptal et. Katar toprağında Türkiye’yle askeri işbirliğini bitir.
 6. Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), Mısır, Bahreyn, ABD, Kanada ve diğer ülkeler tarafından terörist olarak görülen kişiler, gruplar ve organizasyonlara her türlü yardımı kes.
 7. Suudi Arabistan, BAE, Mısır ve Bahreyn tarafından aranan teröristleri teslim et. Mal varlıklarını dondur. Hareketleri ve finansal durumları ile ilgili istenen bilgileri paylaş.
 8. Başka ülkelerin içişlerine karışmayı kes. Suudi Arabistan, BAE, Mısır ve Bahreyn vatandaşlarına Katar vatandaşlığı verme. Katar vatandaşlığı bulunanların kendi ülkelerinin yasalarını ihlal etmeleri durumunda pasaportlarını iptal et.
 9. Suudi Arabistan, BAE, Mısır ve Bahreyn’deki muhalif gruplarla tüm ilişkileri kes. Katar’ın bu gruplarla önceki ilişkileri ve bu gruplara sunduğu desteğin tüm belgelerini teslim et.
 10. Katar’ın politikaları nedeniyle son yıllarda yaşanan can ve mal kayıpları için tazminat öde. (Tazminat miktarı daha sonra Katar’la birlikte belirlenecek.)
 11. Askeri, politik, sosyal ve ekonomik olarak diğer Körfez ve Arap ülkeleriyle 2014’te Suudi Arabistan’da belirlenen çizgiye gel.
 12. Tüm talepler Katar’a ulaştıktan sonra 10 gün içerisinde kabul edilmezse, talep listesi geçersiz olacaktır. Bu doküman, Katar’ın talepleri kabul etmemesi durumunda ülkelerin ne yapacağını açıklamaz.
 13. Taleplerin kabulünden sonra ilk yıl için aylık denetimlere razı ol. İkinci yılda her çeyrekte, takip eden 10 yılda ise yıllık denetimleri kabul et.

dokuz8HABER