TÜMTİS Aras Kargo’daki Çoğunluk Tespiti Davasını Kazandı: Toplu iş sözleşmesi yakında

Aras Kargo içinde 2014 yılında örgütlenme çalışmalarına başlayan Türk-İş’e bağlı Tüm Taşıma İşçileri Sendikası (TÜMTİS), son olarak firmanın açtığı itiraz davasına rağmen toplu iş sözleşmesi (TİS) yapma yetkisini kazandı. Sendikanın TİS yapması mahkeme kararıyla tescillenmiş oldu.

TÜMTİS 2016 1 Mayısı’nda, İstanbul Bakırköy’deki kutlama alanında.

Türkiye İşçi Sendikaları’na bağlı TÜMTİS, bundan yaklaşık 3 yıl önce kargo şirketinde örgütlenme çalışmalarına başlamış ve 2016 Kasım’da süreci kazanımla sonuçlandırmıştı. Çalışma Bakanlığı’nın 26 Kasım 2015 tarihli tespit yazısı ile toplu iş sözleşmesi yapmak için yeterli çoğunluğu sağlayan sendika, daha sonraki süreçte işverenin açtığı itiraz davasıyla karşılaştı.

’15 TEMMUZ’ GECİKMESİ

İşverenin açtığı itiraz davasının normal şartlarda 2 ay içinde bitmesi gerekirken o süreçte ‘15 Temmuz’ olayları yaşanmıştı. Ardından gelen bölge adliye mahkemelerinin kurulma işleri ve diğer etkenler süreci şimdiye dek sürükledi. Ancak 22 ay sonra görülebilen davada işverenin itirazı reddedildi. Kararla ilgili TÜMTİS Merkez Yürütme Kurulu, işvereni çalışanların anayasal hakkı olan ‘sendikaya’ saygı göstermesi çağrısı yaptı.

“TÜM TAŞIMA İŞÇİLERİNİ BİRLEŞMEYE ÇAĞIRIYORUZ”

Hâlen DHL Lojistik ve UPS Kargo’da örgütlü olan Tüm Taşıma İşçileri Sendikası; şimdi de Türkiye’de 844 şubesi, 28 aktarma merkezi ve 10 binden fazla çalışanı bulunan Aras Kargo’da örgütlenecek. Sendika tarafından yapılan açıklamada şöyle denildi:

Sendikamızın, DHL Lojistik ve UPS Kargo’daki örgütlenme başarısının ardından Aras Kargo’da başlattığı örgütlenme çalışmasında aldığı mesafe ve kazandığı hukuk zaferi hem kargo işçileri hem de Türkiye işçi sınıfı açısından önemli bir kazanım olmuştur.
Bu süreci, başarılı bir Toplu İş Sözleşmesi ile taçlandıracağımıza inanıyoruz. Bunun için de mücadelemizi kararlılıkla devam ettireceğiz. Tüm kargo, lojistik ve taşıma işçilerini sendikamızda birleşmeye çağırıyoruz.

dokuz8HABER