‘‘Türkiye, referandumu şartlı olarak kabul ediyor’’

Haftalık Bas Soranî gazetesine konuşan Kürdistan Demokrat Partisi (KDP) Dış ilişkiler Sorumlusu Hoşyar Sîweylî, 25 Eylül’de gerçekleştirilecek olan ‘bağımsızlık referandumu’ hakkında konuştu. Sîweylî, ‘‘Türkiye, Kürdistan referandumunu şartlı olarak kabul ediyor.’’ dedi.

Kürdistan bağımsızlığının oylanacağı referandum için dünyadan olumlu tepkiler aldıklarını belirten Hoşyar Sîweylî, karara yalnızca İran’ın sert tepki gösterdiğini söyledi. Sîweylî, Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile yapılan görüşmelerde Kürt devletinin Türkiye’nin düşmanları tarafından kullanılmadığı ve Türkiye’nin güvenliği ile asayişini tehdit etmediği sürece kabul edilebilir olduğunu ifade ettiğini söyledi.

Türkiye’den gelen tepkiler üzerine ise Sîweylî, ‘‘Türkiye’nin tavrı ise öngördüğümüzün dışında gelişmedi. Türkiye kendi koşullarını göz önünde bulundurarak bu tavrı gösterdi. Bu tavrın zamanla değişeceğine inanıyorum.’’ dedi.

Kürdistan Bölgesi’nden gelen bir başka açıklama ise Kürdistan Bölgesi Hükümeti Dışilişkiler Sorumlusu Felah Mistefa tarafından geldi. Mistefa, ‘‘Kürdistan Bölgesi uluslararası arenada statü sahibi bir ülkedir. Güney Kürdistan’da kalmak isteyen güçlerin Kürdistan’ın kanunlarına ve hasassiyetlerine saygı göstermesi gerekir. PKK, Türkiye’nin Güney Kürdistan’a saldırması için gerekçe oluşturmamalı. Biz, Türkiye’de barış sürecinin gelişmesini destekliyoruz. Barış sürecinin gelişmesi ve PKK’nin Güney Kürdistan topraklarından çekilmesini istiyoruz, çünkü varlıkları bölgede kargaşaya ve sorunlara yol açıyor.’’ ifadelerini kullandı.