‘Türkiye’nin gündeminde’: Af Örgütü raporuna göre 2016'da infaz edilen idam cezası yüzde 37 azaldı

Uluslararası Af Örgütü, yayımladığı ‘idam’ raporunda, 2016 yılında infaz edilen idam cezalarının bir önceki yıla göre yüzde 37 azaldığını açıkladı. Kayıtlara geçen infaz sayısı 2016'da bin 32 oldu. Bu sayı bir önceki yıl bin 634'tü.

Türkiye’de ‘idam’ gündemi

Dünya genelinde infaz edilen idam cezalarında büyük bir düşüş yaşanırken, Türkiye’de hükûmetin gündeminde idam cezasını geri getirmek var. Cumhurbaşkanı Erdoğan, idam ile ilgili ‘Meclis’ten geçip önüme geldiği an onaylarım’ diyor. AKP ve MHP de idam cezasını destekliyor.

CHP lideri Kılıçdaroğlu da bir konuşmasında, “15 Temmuz’dan sonra meydanlarda idam istendi mi? İstendi. Yenikapı mitinginde idam istendi. Aradan geçti aylar, anayasa değişikliği geldi. Niye idamı koymadılar. Hem AK Parti hem MHP istiyordu. İkisi beraber yaptılar niye idamı koymadılar? Biz mi engel olduk?” demişti.

BBC Türkçe’nin haberine göre, İnfazlardaki azalış, büyük oranda İran ve Pakistan’dan kaynaklandı. Öte yandan Af Örgütü, yalnızca Çin’de bin 32'den daha fazla kişinin idam edildiği tahmin ettiklerini fakat bu ülkeden güvenilir veri alınamadığı için Çin’in listeye dâhil edilmediğini açıkladı.

ABD ise 2006'dan beri ilk defa en fazla kişinin idam edildiği ülkeler listesinde ilk 5'te yer almadı. İran ve Pakistan’da idamlar azalsa da iki ülke de Çin, Suudi Arabistan ve Irak ile birlikte ilk 5 içinde yer almaya devam etti.

Pakistan’da 2015 yılında 326 kişi idam edilirken bu sayı geçen yıl 87'ye indi. 2015'teki yüksek sayı ise 2014'te Taliban’ın bir okula saldırmasının ardından infaz moratoryumunun sonlandırılmasından kaynaklanmıştı.

ABD’nin 1991'den beri en düşük idamı geçen yıl infaz ettiğini belirten Af Örgütü, bu yıl Arkansas eyaletinde gerçekleşmesi planlanan çok sayıda infaza dikkat çekerek bu tür sıralamalarda durumun hızla değişebileceğini belirtti.

Çin’deki duruma da değinen Af Örgütü, araştırmalarına göre yüzlerce idam cezasının ülkenin ulusal veri tabanında bulunmadığını ortaya çıkardıklarını belirtti. Geçen yıl 23 ülkede idam cezaları infaz edilirken bu sayı da önceki yıla göre 2 azaldı.

One clap, two clap, three clap, forty?

By clapping more or less, you can signal to us which stories really stand out.