Tarihi Karşıyaka istasyonu ranta açılıyor!

İzmir’in 125 yıllık tarihi Karşıyaka Tren İstasyonu, TCDD tarafından ranta açılıyor!

TCDD İzmir 3. Bölge Müdürlüğü 125 yıllık tarihi Karşıyaka Tren İstasyonu için ihaleye çıkıyor. İhaleyle özel bir kuruma devredilecek istasyon kafe, restoran gibi faaliyetlerle kullanılacak ve 2021 yılı sonuna kadar kiralanacak.

Ege’de Son Söz’den Onur Deniz’in haberine göre, Osmanlı döneminin ilk demiryolu Basmane-Bandırma hattının önemli yapılarından olan
tarihi istasyon ranta açılıyor. Toplamda 572 metrekare kapalı, bin 1754 metrekare açık alanı olan istasyon için kafe, restoran, pastane, müze, çay bahçesi, büfe, işyeri, kış bahçesi ve tuvalet olarak kullanılmak üzere aylık 34 bin TL muhammen bedel kira isteniyor.

İSTASYONUN TARİHİ

Demiryolları tarihinde ilk kez kombine taşımacılık Karşıyaka’da gerçekleşmiştir. Banliyö trenle, atlı tramvaylarda kombine bilet uygulaması burada 21 Ağustos 1903 tarihinde başlatılmış. Yine banliyö trenlerinde ilk mevki uygulaması Karşıyaka trenlerinde başlıyor. 1984 yılında vagonlar üzerinde edna (adi), evsat (orta), ala (çok iyi) yazıyor sonraki yıllarda ise Vali Hasan Fehmi Paşa bu yazıları kaldırarak birinci, ikinci ve üçüncü yazdırıyor.

Like what you read? Give dokuz8HABER a round of applause.

From a quick cheer to a standing ovation, clap to show how much you enjoyed this story.