‘Tespitim doğru çıktı’: Gazeteci Ahmet Şık, şikayetçilerinin ‘FETÖ’den tutuklu’ olduğu davada savunma yaptı

Gazeteci Ahmet Şık, Oda TV davası kapsamında tutuklu yargılanıp 375 gün kaldığı Silivri Cezaevi’nin önünde yaptığı “Bu komployu kuran, yürüten polisler, savcılar, hakimler bu cezaevine girecek” açıklaması üzerine hakkında açılan davada savunma yaptı. Ahmet Şık’ın konuşması hakkında şikayetçi olanların 30'u, ‘FETÖ’ soruşturmasından tutuklu bulunuyor.

Sputnik’in haberine göre, ‘AKP 15 yıllık yol arkadaşlarından vazgeçti’ diyen Şık, “Tetikçilerinden de vazgeçecektir. Silivri toplama kampının sonraki konukları, bu dönemin tetikçiliğini üstlenen her meslekten iş birlikçileri olacaktır” dedi. Silivri 2. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen bugünkü duruşmada Şık, savunmasında kehanette bulunmadığını, durum tespitinde bulunduğunu belirtti.

‘Şikayetçiler ya firari, ya tutuklu’

Şık, savunmasında şöyle ifade verdi:

Ben 13 ay cezaevinde yattıktan sonra çıkarken, cezaevinin kapısında, bu komployu yapanlar buraya girecek, dedim. Ben ateistim, dolayısıyla beddua etmem. Din tüccarı sahtekarlarla ilgili olarak kehanette bulunmadım, bir durum tespiti yaptım. Şikayetçiler ‘kumpas’tan ya tutuklu, ya da firar etmiş durumda. Yani, benim yaptığım tespit doğru çıktı. Ama ben buradayım, böyle bir mantık olamaz. Bu davada kaç hakim değişti bilmiyorum.
Geçmişte Gülen cemaatinin tetikçiliğini yapan hakim ve savcılar olduğu gibi, şimdi de AKP’nin tetikçiliğini yapan hakim ve savcılar var. Diğerlerinin başına ne geldiyse, onların da başına o gelecek. Herkesten vazgeçtiler, sanmasınlar ki kendilerinden vazgeçmeyecekler. Silivri toplama kampının bizlerden sonraki konukları, bu dönemin tetikçiliğini üstlenen her meslekten iş birlikçileri olacaktır. Bu davada karar verilmiyor. Tekrar tutuklandığım diğer dosyanın kararı bekleniyor. O karara göre karar verilmek isteniyor. Bu durumda adalet tecelli edemeyecek. Beraatimi talep ediyorum.

Avukat Atalay, Şık’ın beraatini talep etti

Şık’ın savunmasının ardından söz alan avukatı Can Atalay, geçmiş yargı içtihatlarından örnekler vererek, müvekkili hakkında CMK 223/9. madde uyarınca ‘derhal beraat’ kararı verilmesinitalep etti. Atalay, dava karara bağlanmazsa, ertelenecek duruşmaya Şık’ın cezaevinden getirilmesini istedi.

Davanın hakimi: Görevlendiğildiğimi sabah öğrendim, karara bağlayamam

Hakim Günday Kurnaz, Atalay’ın ‘beraat kararı beklediklerini’ söylemesi üzerine “Sulh ceza hakimiyim. Bu mahkemede görevlendirildiğimi bu sabah saat 10.30–11.00 gibi öğrendim” diyerek, davayı karara bağlayamayacağını belirtti. Bunun üzerine duruşma 26 Nisan’a ertelendi.

Şikayetçilerden 30'u ‘FETÖ’den tutuklu

Gazeteci Şık’ın söz konusu ifadesiyle kendilerini tehdit ettiğini ve kendilerine hakaret ettiğini öne süren 38 savcı, yargıç ve polis, dava açmıştı. Ancak şikayetçi olanların 20'si, 15 Temmuz darbe girişiminin ardından ‘FETÖ kumpası’ suçlamasıyla tutuklandı. Kalan 8 kişiden firarda olanlar bulunuyor.

Ahmet Şık ne demişti?

Gazeteci Ahmet Şık, 2012 yılında tahliye olduğu gün şöyle konuşmuştu:

Eksik kalmış adalet bu ülkeye demokrasi getirmeyecek. Sadece benim davamda 5 tutuklu var. 100'den fazla gazeteci içeride. 600 civarında üniversite öğrencisi var. 6 binin üzerinde KCK tutuklusu var. Bunların hepsi düşünce ve ifade özgürlüğü bağlamında değerlendirilmeli. Bu komployu kuran, yürüten polisler, savcı ve hakimler bu cezaevine girecek. Burada ant içiyorum. Onlar buraya girdiğinde bu ülkeye adalet gelecek. O cemaat bağlantılı, o çete bağlantılı adamlar buraya girecek. Bakın çok net söylüyorum. Burada cemaatçı olan herkesi suçlamıyorum. Cemaatçı olup da bir çete faliyeti gibi çalışan bürokratlardır, adamlardır bu işin sorumluları. Bunca baskı ve zulümden, o iktidarın korktuğu, bizim de özlemini duyduğumuz ve mücadelesini sürdürdüğümüz bir hayat çıkacak.
Like what you read? Give dokuz8HABER a round of applause.

From a quick cheer to a standing ovation, clap to show how much you enjoyed this story.