The Times ‘Astana mutabakatı’nı yazdı: “Erdoğan ve Putin, güvenli bölgeler ile Suriye’yi bölecek”

Kazakistan’ın başkenti Astana’da mutabakata varılan ‘Özel güvenlik ve çatışmasızlık’ bölgelerini kaleme alan İngiliz The Times gazetesi, ‘Suriye’de barış’ için garantör olan ülkelerden Türkiye ve Rusya’nın ‘güvenli bölgeler’ ile “Suriye’yi böleceklerini” yazdı.

“Erdoğan ve Putin, güvenli bölgeler ile Suriye’yi bölecek” başlıklı ve Times’ın Orta Doğu muhabiri Richard Spencer’in imzasını taşıyan haberde, dün imzalanan protolokolün, Suriye’deki savaşın son bulması için atılmış en büyük adım olabileceği belirtiliyor.

BBC Türkçe’nin aktardığına göre, Times’a konuşan iki kaynak, varılan anlaşma sonrası Türk askerlerinin, muhaliflerin kontrolündeki bölgelerde güvenliği sağlamak ve El Kaide ile bağlantılı grupları bölgeden uzak tutmak için Suriye’nin kuzeybatısına ilerleyebileceklerini söylemiş.

Haber şöyle devam ediyor:

“Bu, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan için büyük bir risk. Ancak anlaşma, geçici bir çözümün garantörü dış güçlerin ilk kez bir hedefi gerçekleştirmek uğruna risk alacakları anlamına gelecek…
Rus güçleri Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’ı destekliyor. Rusya’nın Suriye Özel Temsilcisi de ülkeye gözlemci olarak daha fazla askerin gönderilebileceğini söyledi.”

Kazakistan’ın başkenti Astana’daki barış görüşmelerine ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Stuart Jones da, Trump yönetiminden bugüne kadarki en üst düzey yetkili olarak katılmıştı.

Suriye’nin tümünde yeni bir ateşkes isteyen ve İran’ın garantörlüğüne karşı çıkan muhalifler ise kabul etmedikleri anlaşmayı “Suriye’yi bölme girişimi” olarak görüyor.

‘Türkiye İdlib’i işgal edecek, El Kaide’yi püskürtecek’

Times’a konuşan “sivil muhalefetin lider kanadına yakın” bir kaynak ise “Asıl önemli olan Türkiye’nin de girişimde yer alması” demiş ve eklemiş:

‘Türkiye İdlib’i işgal edecek, orada güvenli bir bölge oluşturacak ve El Kaide’yi püskürtecek.”

Bir diğer muhalefet kaynağı ise Türk askerlerinin halen sınr bölgesinde ve İdlib yakınlarında olduğuna dikkat çekmiş.

Times’taki haberde Esad rejiminin “Rusya’nın girişimini desteklediği” ancak muhtemelen daha fazla Türk askerinin Suriye’de olmasına karşı çıkacağı belirtiliyor. Haberde ayrıca Türkiye’nin, IŞİD’in El Bab’dan uzaklaştırılması ile sonuçlanan Fırat Kalkanı Harekâtı da hatırlatılıyor.

Haberde ayrıca Türk askerlerinin El Kaide ile bağlantılı Tahrir el Şam örgütünü İdlib vilayetinden uzaklaştırmasının beklendiği de vurgulanıyor.

One clap, two clap, three clap, forty?

By clapping more or less, you can signal to us which stories really stand out.