The Times ‘Kapalı Çarşı’yı yazdı: Saldırılar ve siyasi istikrarsızlık çarşıyı boş bıraktı

İngiliz The Times gazetesi, 16 Nisan‘da gerçekleştirilecek ‘Başkanlık referandumu’na esnaf bakışını konu edindiği haberinde, bombalı saldırılar ve siyasi istikrarsızlık nedeniyle bir zamanlar turistle dolan Kapalı Çarşı’nın boş olduğunun belirtildiğini yazdı.

BBC Türkçe’nin aktardığına göre, Times’ta yayımlanan Hannah Lucinda Smith imzalı haberde, bombalı saldırılar ve siyasi istikrarsızlık nedeniyle bir zamanlar turistle dolan Kapalı Çarşı’nın boş olduğu söyleniyor. Kapalı Çarşı’daki dükkanını kapatmak zorunda kalıp bir kilim dükkanında işe giren Mehmet, “Gezi’den sonra işler kötüleşmeye başladı” diyor ve devam ediyor: “Daha sonra Suriye ve Irak’taki savaşlardan etkilendik. Sonra patlamalar oldu.”

Haberde Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın referandum kampanyasını “güvenlik sorunları ve ekonomik kriz” üzerine inşa ettiği belirtiliyor ve Anayasa değişiklikleri onaylanırsa Erdoğan’ın yasamada son sözü söyleme ve bakanları seçmede tek güç olma imkanı kazanacağı kaydediliyor ve “Destekçileri bunun ekonomik dönüşümü sağlayacağını iddia ediyor” deniyor.

Haberde Erdoğan’ın danışmanlarından Mehmet Uçum’un “Türkiye’nin tüm sorunlarını kanunlarla çözmeyi deniyoruz ama kanunlar soyut” sözleri yer alıyor.

Uçum “Türk davranışını, kültürünü ve halka devlet arasındaki ilişkiyi reforme edecek 10 yıllık bir sürece giriyoruz” diyor.

Haber 2007'de AKP iktidarının ordu ve yargının siyasete müdahalesini azaltmaya yönelik reform çalışmaları yaptığı belirtilerek devam ediyor ve AKP’ye daha sonra kapatma davası açıldığı ve 2011 yılında AKP’nin üçüncü kez seçimleri kazandığı yazıyor.

Haber ardından Anayasa Hukuku profesörü Ergun Özbudun’un sözleriyle devam ediyor:

“O zamandan beri işler tersine döndü. Otoriter bir rejime kaydılar. Artık muhalefetten korkmuyorlardı. 2007'de yapmaya çalıştığımız (Anayasa değişiklikleri) daha liberal demokratik yöndeydi, ancak bugün o noktadan çok uzaktayız. Güçler ayrılığının azaldığı daha otoriter bir sistemi, pratikte tek adam yönetimini, engellemeye çalışıyoruz. Bununla karşı karşıyayız.”

Haberde Erdoğan’ın seçmenlerin kalbini kazanmak için “milliyetçi kızgınlığı ve daha aydınlık yarınlar vaadini” kullandığı yazıyor.

“(Erdoğan) Lira’nın sıkıntılarını Türkiye’ye karşı düzenlenen uluslararası komploya indirgenebileceğini iddia etti ve hükümet yanlısı medya terör saldırıları için Batı istihbarat ağlarını suçluyor. Erdoğan’ın fanatikleri tek cevabın ona daha fazla güç vermek olduğunu söylüyor” ifadeleri yer alıyor.

Like what you read? Give dokuz8HABER a round of applause.

From a quick cheer to a standing ovation, clap to show how much you enjoyed this story.