Trump ‘hızlı başladı’: 7 ülkenin vatandaşlarının ABD’ye girişini sınırlayacak

20 Ocak’ta resmen ABD Başkanı olan Donald Trump, koltuğa oturur oturmaz icraatlarına başladı. ABD’nin Trans Pasifik İşbirliği anlaşmasından çekilmesi yönünde aldığı karardan sonra Trump’ın, şimdi de 7 ülkenin vatandaşlarının ABD’ye girişini sınırlayacağı öne sürülüyor. Trump ayrıca attığı tweette kampanya döneminde bahsettiği ve büyük tepki toplayan ‘Meksika sınırına duvar’ın da ‘müjdesini verdi’

Reuters haber ajansı, Trump’ın Çarşamba gününden itibaren ABD’ye göçmen girişlerini sınırlayan ve sınır denetimlerini artıran bir dizi idari kararnameye imza atacağını bildirdi.

Habere göre, bu kararnameler arasında mültecilerin kabulünün geçici olarak durdurulması ve Orta Doğu ve Afrika’daki yedi ülkenin vatandaşlarına verilen vizelerin geçerliliğinin askıya alınması da yer alıyor.

ABD Başkanı Trump, attığı tweette bugünün ‘ulusal güvenlik için büyük bir gün’ olduğunu yazdı ve Meksika sınırına inşa etmeyi planladığı duvarın ‘müjdesini verdi’

BBC Türkçe’nin Reuters’ın konuyla ilgili bilgi sahibi olan Kongre danışmanları ve göç uzmanlarına dayandırdığı haberinden aktardığına göre, vatandaşlarına verilen vizelerin askıya alınacağı ülkeler Suriye, Irak, İran, Libya, Somali, Sudan ve Yemen olarak sıralandı.

Ajansa konuşan kaynaklar, Trump’ın Çarşamba günü imzalaması beklenen ilk kararnamede sınır güvenliğini artırıcı bir dizi önlem olacağını söyledi. Kaynaklara göre, Trump’ın mültecilerin girişini sınırlayan düzenlemelere ise haftasonuna kadar imza atması bekleniyor.

Meksika sınırına duvar

Trump, seçim kampanyası sırasında Müslümanların ABD’ye girişini engelleyeceğini ve ABD’deki Müslümanların kayıt altına alınacağını söylemişti. ABD Başkanı, ayrıca kaçak göçmen girişini engellemek için ABD-Meksika sınırına duvar öreceğini ve ülkede yasadışı bulunan kişilerin sınır dışı edileceğini açıklamıştı.

Like what you read? Give dokuz8HABER a round of applause.

From a quick cheer to a standing ovation, clap to show how much you enjoyed this story.