Tutuklu Cumhuriyetçilerden ‘Adalet Yürüyüşü’ mesajı

Bağımsız Ankara Milletvekili Aylin Nazlıaka, Silivri’de tutulan Cumhuriyet gazetesi yazar, çizer ve yöneticileri ile görüştü.

Murat Sabuncu, “Maltepe’de adaletin haykırıldığı meydanda olamasam da, tüm yüreğimle Silivri’de hücremde hak, hukuk, adalet diye haykıracağım” derken, Kadri Gürsel de “24–28 Temmuz arasında da biz Cumhuriyet tutuklularının Çağlayan Adliyesi’nde ‘Adalet Yürüyüşü’ var. Adalet yürüyüşümüzde iddianame adı altında önümüze konan vesikayla çiğnenen adaleti, hakkı, hukuku, aklı ve mantığı savunacağız” mesajını verdi. Musa Kart ise “24 Temmuz bize yaşatılan adaletsizliği sergileyeceğimiz bir gün olacak” ifadelerini kullandı. Nazlıaka; Murat Sabuncu, Musa Kart ve Kadri Gürsel’in mesajlarını aktardı:

Murat Sabuncu: Pazar günü Maltepe’de adaletin haykırıldığı meydanda olamasam da, tüm yüreğimle Silivri’de hücremde hak, hukuk, adalet diye haykıracağım. Bu yola çıkan ve sonuna kadar barışçıl bir şekilde yürüyüşü sürdüren herkese selam olsun. 24 Temmuz’da yani Gazetecilik Bayramı’nda biz Cumhuriyet Gazetesi’nin yazar ve yöneticileri, bu bayramın bundan sonra hiçbir gazeteci için cezaevinde karşılanacak bir gün olmamasının mücadelesini de vereceğiz. Umarım düşünce ve ifade özgürlüğü savunucularıyla o gün Çağlayan’da buluşacağız.

Musa Kart : Hak için, adalet için Ankara’dan İstanbul’a yürüyen dostları ilgiyle izliyorum. Yürüyüş boyunca sergilenen kucaklayıcı tavırları çok değerli buluyorum. Bu yürüyüşte toplumun tüm kesimleri adalete olan özlemlerini açıkça dile getiriyorlar. Adalet, birlikte yaşayabilmemizin ortak paydasıdır, ortak hukukumuzdur. Ortak hukukumuzun korunması için bütün kesimlerin sorumluluk duygusuyla yaklaşması gerekiyor. Bu yürüyüşü değersizleştirmeye çalışanların da ihtiyacıdır adalet. 24 Temmuz bize yaşatılan adaletsizliği sergileyeceğimiz bir gün olacak. Bize yöneltilen suçlamaların ne kadar haksız, mesnetsiz ve insaf ölçülerinden uzak olduğu bir kez daha görülecek. Bundan hiç kuşku duymuyoruz. 270 gün sonra hakim karşısına çıkmış olacağız. Yine de iyimserliğimi koruyorum. Bu adaletsiz günleri geride bırakacağımıza eminim.

Kadri Gürsel : 24–28 Temmuz arasında da biz Cumhuriyet tutuklularının Çağlayan Adliyesi’nde “Adalet Yürüyüşü” var. Bizim Adalet yürüyüşümüz Türkiye’deki büyük yürüyüşün bir parçası ve devamıdır. Adalet yürüyüşümüzde iddianame adı altında önümüze konan vesikayla çiğnenen adaleti, hakkı, hukuku, aklı ve mantığı savunacağız. Tek bir delil ile bile desteklenmeyen asılsız ve gerçek dışı suçlamaların karşısına hakikat ile çıkacağız.

Savunmaları hazır

Görüştüğü 3 gazeteciyi de oldukça moralli gördüğünü dile getiren Nazlıaka, “Pür dikkat ‘Adalet Yürüyüşü’nü izliyorlar, mitinge katılacak kişi sayısını merak ediyorlar. Sabah onlarla görüşüp, öğleden sonra katıldığım adalet yürüyüşünde adımlarımı tutuklu gazeteciler için attım, onların Kemal Bey’e, yürüyüşçülere ve tüm Cumhuriyet severlere olan selamlarını ilettim” dedi. 24 Temmuz’daki ilk duruşma için savunma metinlerini yazdıklarını belirten Nazlıaka, “Bir an önce mahkeme huzuruna çıkıp savunmalarını kayda geçirmek istiyorlar. Özellikle de yakın çevreleri ve halk nezdinde bu bilgileri paylaşmayı çok önemsiyorlar. İleride bu metinleri çocukları, torunları okuduğunda onları daha iyi anlasınlar, Türk hukuk tarihine bir not düşülsün, başka gazeteciler böyle bir deneyim yaşamasın istiyorlar” ifadelerini kullandı.

Like what you read? Give dokuz8HABER a round of applause.

From a quick cheer to a standing ovation, clap to show how much you enjoyed this story.