Uluslararası Şeffaflık Derneği’nden ‘referandum kampanyası izleme’ raporu

Uluslararası Şeffaflık Derneği’nin Türkiye şubesi, ‘Başkanlık anayasası’ olarak tabir edilen anayasa değişikliği teklifinin referanduma gitmesi sürecini izlemek için bir çalışma başlattı.

Çalışmanın ocak ayı raporunda, bir aylık süreçte referandumla ilgili gelişmeler derlenerek, yapılan gözaltılar ve polis müdahaleleri raporlaştırıldı.

Dernek, referandum kampanyası sürecinde yol haritasını aktardığı raporda, çalışmasını “Uluslararası Şeffaflık Derneği olarak komisyon aşamasından itibaren, anayasa değişikliği sürecindeki hak ihlallerini, hukuka ve demokratik teamüllere aykırılıkları izleme çalışması yapıyoruz. Bu çalışmayı referanduma kadar sürdürerek, sonuçları aylık raporlar halinde kamuoyuyla paylaşacağız. Anayasa değişikliklerinin içeriği kadar, sürecin de katılımcı ve kapsayıcı olması, referandumun eşit ve adil bir ortamda gerçekleşmesi, tarafsızlık yükümlülüklere uygun davranılması, basın ve ifade özgürlüğüne, toplantı ve gösteri hakkına saygı gösterilmesi, değişikliklerin meşruiyeti ve tüm toplum tarafından benimsenmesi için önemlidir” ifadeleriyle özetledi.

Derneğin raporunda şu tespitler yer aldı:

Dernek ayrıca, kampanya sürecinde ‘tarafsızlığın’ da eşik bekçisi olacak. Tarafsızlık ilkesi gözeterek hazırlanan raporda, kamu çalışanlarının ve hükümet yetkililerinin ‘aykırı’ açıklamaları da derlendi.