Uluslararası Gözlemcilerden Katalonya Referandumuna Ret

Uluslararası gözlemciler 2,2 milyon kişinin katılımıyla Katalonya’da gerçekleştirilen oylamanın belirlenmiş standartları karşılamaması nedeniyle ‘referandum’ sayılamayacağını açıkladı.

Katalonya’da bağımsızlık için 1 Ekim’de sandığa giden vatandaşlara, İspanyol Hükûmeti birçok noktada oy kullandırtmadı.

Referandum düzenlenmesini öngören yasa maddesinin onaylanması ardından 1 sene geçtikten sonra oylama yapılabilmesi gerekirken, Katalan Meclisi’nde eylül ayında yapılan oylamanın ardından 1 Ekim 2017 tarihinde referandum yapılacağı ilan edilmişti.

Bölgesel yönetimin İspanya Başbakanı Rajoy’un talebi doğrultusunda bir açıklamada bulunmaması hâlinde İspanya Anayasası’nın 155'inci maddesi yürürlüğe girecek ve “bölgesel bir ‘isyan’ bastırma aracı” olarak yerel yönetimlerin idaresi merkeze bağlanacak.

Perşembe günü kararın açıklanmasından önce bölgede erken seçim çağrısı yapılması durumunda ise 155. maddenin yürürlüğe girmesi engellenmiş oluyor. 2015 yılında yapılan son seçimlerde Katalanların yalnızca yüzde 48'i bağımsızlık taraftarı partilere oy vermişti.

Siyasi belirsizlik nedeniyle Katalonya’yı terk eden uluslararası şirketlerin sayısı 800'ü geçti; bölgenin yıllık 6,7 milyar avro kaybetmesi ve İspanya’da en zengin bölge unvanını kaybetmesine kesin gözüyle bakılıyor.

dokuz8HABER / EURACTIV