Umuttepe’deki ‘hukuksuz’ ağaç kesimini incelemeye giden CHP heyeti, jandarma tarafından engellendi

Kuzey Marmara Otoyolu’nun geçeceği Kocaeli Umuttepe ormanlarında yapılan ağaç kesiminin ‘ÇED süreçi tamamlanmadan yapıldığı’ iddiasını araştırmak için kesim alanına gitmek isteyen CHP Çevre Komisyonu, jandarma tarafından engellendi, Genel Bilgi Toplama (GBT) araması yapıldı. CHP heyeti ile birlikte bölgeye giden Kuzey Ormanları Savunması (KOS) ise alana ulaştı ve ‘hukuksuz’ ağaç kesimini fotoğrafladı. İnisiyatifin basın açıklamasının ardından alandan ayrılışı sırasında KOS temsilcilerine de GBT yapıldı.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Çevre Komisyonu, Kuzey Marmara Otoyolu’nun geçeceği Kocaeli Umuttepe ormanlarında ağaç kesimi yapıldığı iddialarını araştırmak ve alanı incelemek için yola çıktı. Umuttepe otoyolu üzerinde Jandarma tarafından durdurulan grubun GBT’ye tabi tutulduğu ve ‘izinsiz geçemezsiniz’ gerekçesiyle bölgeye gidişinin engellendiği belirtildi. Jandarma yetkilileri, ‘Hayır’ aracıyla bölgeye gitmeye izin verilmeyeceğini, bunun için Valilikten izin almaları gerektiğini ifade etti.

Fotoğraf: Müzeyyen Topçu Tan’ın Facebook hesabı

Engellemeyle ilgili dokuz8HABER’e konuşan CHP İl Çevre ve Sağlık Komisyonu Başkanı Müzeyyen Topçu Tan, ‘hukuksuzluğu ortaya çıkarmaya giderken, hukuksuzluğa maruz kaldık’ diyerek şunları söyledi:

“Bölgede hukuksal süreç tamamlanmadan ağaç kesildiğini öğrendik ve bakmaya gittik. Ormana giderken jandarma tarafından durdurulduk. ‘Valilikten izin aldınız mı’ diye sordular. ‘İzin almadık, vatandaş olarak orayı görmeye hakkımız var. Diyelim ki referandum çalışması yapıyoruz. Köye gideceğim. Yine mi engelleyecektiniz’ diye sorduğumda ‘Evet gidemezsiniz’ yanıtını aldık. Ormanda ağaç kesimi yapan firmanın hukuksuzluğunu görmeye giderken, biz hukuksuzluğa maruz kaldık.

‘Kesimler hukuksuz’

Kuzey Ormanları Savunması da aynı bölgeye giderek incelemelerde bulundu. KOS, aramaya tabi tutulmazken, Cengiz Holding’in kesim yaptığı alana ulaşarak kısa bir basın açıklaması yaptı ve Kuzey Marmara Otoyolu projesinin imar projesi olduğunu ve bu kapsamda yapılan ağaç kesimlerinin hukuksuz olduğunu belirtti.

Açıklamadan sonra alandan ayrılan grubu da durduran Jandarma ekiplerinin, KOS gönüllülerine de GBT yaptığı belirtildi.

dokuz8HABER / Sakine Yıldıran