‘Vatandaş tedirgin olmalı’ diyen Bakan Özhaseki’den ‘deprem’ uyarısı: 200 binden fazla bina değişmeli

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, İstanbul’da gerçekleşmesi beklenen deprem hakkında konuştu. İstanbul’da 7'nin üzerinde deprem beklendiğini söyleyen bakan, ‘vatandaş tedirgin olmalı’ diyerek, ‘kentsel dönüşüm’ sinyali verdi.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, Basın Yayın Enformasyon Genel Müdürlüğü Kayseri Şubesi’nin düzenlediği toplantıda konuştu.

İHA’nın haberine göre, Bakan Özhaseki yaptığı açıklamada İstanbul’da 7’nin üzerinde deprem beklendiğini söyleyerek, “ Bilim adamlarının ortak görüşü 2030’a kadar Marmara denizinde deprem olacak. Yarın sabah da olabilir, şu an da olabilir, ama en geç 2030’a kadar deprem gerçeği ile yüz yüzeyiz. Bu deprem 7’nin üzerinde olacak” dedi.

Bakan Özhaseki’nin açıklamasından satırbaşları şöyle:

Son bir asırda 6 ve üzerindeki depremleri kast ederek söylüyorum. 56 tane deprem var ülkemizde. Ölen insan sayısı 81 bin 637 kişi, Ülkemizin yüzde 42’si deprem bölgesi üzerinde. Hazırlık yapmamız lazım. Hazırlık yaparsanız Japonlar gibi ninni dinler gibi uyursunuz.
İstanbul da korkunç bir manzara bizi bekliyor. İTÜ’de bir profesör faylar arasındaki uyumu incelemiş. Kaç yılda bir geldiğini incelemiş. 15–20 yıl gibi fayların her biri patlamak üzere. Bilim adamlarının ortak görüşü 2030’a kadar Marmara denizinde deprem olacak. Yarın sabah da olabilir, şu an da olabilir, ama en geç 2030’a kadar deprem gerçeği ile yüz yüzeyiz. Bu deprem 7’ni üzerinde olacak. Deprem olacaksa belediye başkanlarının uyumaması lazım. Vatandaşlar tedirgin olmalı. Bu gerçeği göz ardı edemeyiz. Türkiye’de yılda 500 bin bağımsız birimi değiştirebilirsek başarılı olduğumuzu sayarız. İstanbul’da 200 binin üzerinde bir binayı değiştirmemiz icap ediyor.
Like what you read? Give dokuz8HABER a round of applause.

From a quick cheer to a standing ovation, clap to show how much you enjoyed this story.