‘Yapmasanız iyi olur’: YSK’nin seçim yayın ilkelerinde ‘yaptırım’ yok

Yüksek Seçim Kurulu (YSK), referandum sürecinde özel radyo ve televizyonlar için, uyulması ‘zorunlu’ olan yayın ilkelerini yayımladı. Daha önceki kararlarda YSK tarafından verilecek kararların, tebliğini müteakip RTÜK tarafından uygunlaması hükmü yer alıyordu. Bu sefer yayımlanan kararda, bu paragraf çıkarıldı. Böylece YSK’nin ilkeleri, ‘rica’ya dönüştü.

YSK, özel radyo ve televizyon kuruluşlarının, referandum kampanya döneminde, uymakla “zorunlu” olduğu yayın ilkelerini yayımladı. Kararda, anayasanın 79. maddesine göre, “seçimin düzen içinde yönetimi ve dürüstlüğü ile ilgili bütün işlemleri yapma ve yaptırma görevi”nin YSK’de olduğu; anayasa değişikliklerine ilişkin kanunların halkoyuna sunulması işlemlerinin genel yönetim ve denetiminin milletvekili seçimlerinde uygulanan hükümlere göre olacağı belirtildi.

‘Yapmazsanız iyi olur’

Cumhuriyet’ten Sinan Tartanoğlu’nun haberine göre, YSK’nin kararında, “TRT ve özel radyo ve televizyon kuruluşları yayınlarında; tek yanlı, taraf tutan yayın yapamazlar. Demokratik kurallar çerçevesinde siyasi partiler arasında fırsat eşitliğini sağlamak zorundadırlar” ifadeleri kullanılırken, daha önce seçimler öncesinde yayın ilkelerine dair YSK kararlarında olan bir paragraf, bu kararda yer almadı.

Daha önceki yayın ilkelerine ilişkin kararlarda, 298 sayılı Yasa’nın 149/a maddesi uyarınca YSK tarafından verilecek kararların, tebliğini müteakip derhal RTÜK tarafından uygulanması hükmü yer alıyordu.

YSK’deki CHP temsilcisi avukat Mehmet Hadimi Yakupoğlu, söz konusu kararı, “YSK seçimlerle ilgili her türlü iş ve işlemi yapar, tedbiri alır. Özel radyo ve televizyonların nasıl davranmaları gerektiğini düzenleme görevi de YSK’nin. Ama düzenlemek yetmiyor. Denetlemek de gerekiyor. Çırılçıplak bir yayın ilkeleri kararı. İlkeler var, ilkeleri kim uygulayacak, uygulamayana ne yapılacak, yok” sözleri ile değerlendirdi.