Yeni Türkü’den ‘‘Bana Bir Masal Anlat Baba’’ Açıklaması

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Yeni Türkü çıkışlı ‘‘Bana Bir Masal Anlat Baba’’ şarkısını bir referandum şarkısı olarak ‘‘Hayır’’a uyarlamak istemiş ve şarkının bestecisi Cengiz Onural’dan buna izin çıkmamıştı. Kılıçdaroğlu’nun da dahil olduğu tartışmalı süreç sonrası Yeni Türkü grubu bir açıklama yayımladı.

Bestesinin ‘‘Hayır’’ şarkısı olarak kullanılmasını istemeyen Onural, Facebook hesabından ‘‘Şarkılarımın politik farklılıklar dışında kalmasını tercih ederim. Kimin sanatçı olduğuna tarih karar veriyor’’ açıklamasını yapmıştı.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ise izin alınamaması sonrası ‘‘O şarkıyı kullanmak istedik. Korktular, vermediler. O nedenle şarkıyı besteleyeni de sahibini de kınadım. Asla onlara da sanatçı demiyorum. Kimse kusura bakmasın’’ demişti.

‘‘Kararın grup ile bir ilgisi yoktur’’

Bestenin kullanımına izin verilmemesi ve Kılıçdaroğlu’nun ‘‘kınama’’sı sonrası Yeni Türkü grubundan yapılan açıklamada ‘‘Kararın Yeni Türkü grubu ile bir ilgisi yoktur’’ dendi ve grup üyelerinin geneliyle bu tartışmalardan ‘‘rahatsızlık duyduğu’’ ifade edildi.

Müzik grubunun, resmi Twitter hesabından yayımladığı açıklaması şöyle:

‘‘‘Bana bir masal anlat baba’ şarkısının CHP’ye ‘Hayır Propagandası’ kapsamında verilmemesi kararının Yeni Türkü grubu ile bir ilgisi yoktur. Şarkıya izin vermek TAMAMEN söz yazarı ve bestecinin yetkisindedir. Bahsi geçen şarkının sözleri Yavuz Turgul–Cengiz Onural’a aittir. Cengiz Onural, Yeni Türkü grubundan 1997 yılında ayrılmış değerli bir söz yazarı ve bestecidir. Yeni Türkü Grubu olarak yıllardır umuda, insanlığa ve barışa dair şarkılar söylemekteyiz. Ülkenin geleceği için çok önemli bir referandum öncesi içine çekildiğimiz spekülatif açıklamalardan son derece rahatsız olduğumuzu belirtir, kamu oyuna arz ederiz.’’

Like what you read? Give dokuz8HABER a round of applause.

From a quick cheer to a standing ovation, clap to show how much you enjoyed this story.