Fake BNS: Karo metu rusams savo klaidų nesuversime

Šią savaitę galėjome iš šalies pažvelgti kaip į priešiškos valstybės veiksmus reaguoja dvi kertinės mūsų visuomenės institucijos — vidaus reikalų sistema ir pagrindinė šalies naujienų agentūra BNS. Nors nei vieniems, nei kitiems nepasisekė, tačiau reakcija po menamos ir tikros atakos buvo labai skirtinga. Vidaus reikalų ministras pripažino, kad pareigūnai reagavo netinkamai, aiškiai buvo įvardintos klaidos ir tai, kokių veiksmų bus imtasi joms ištaisyti. Tuo tarpu, pradėjus parai po atakos, BNS tik išplatino pranešimą, kad kreipsis į prokuratūrą.

Jei nulaužtas būtų valstybinis tinklapis, žurnalistų reakcija būtų visai kitokia, tačiau šį kartą kažkodėl pasirinkta verkti ir svarstyti apie tai, kas bus jei tikros krizės atveju nulauš jų portalus, o ne analizuoti situaciją. Juk į sistemas įsilaužiama ne dėl didelio priešiškos valstybės noro, o dėl programuotojų paliktų klaidų.

Kodėl neklausiame, kas bus padaryta, kad tai nepasikartotų?

Jau praėjo beveik para, tačiau dar neišgirdome, kad BNS sistema yra saugi. Kodėl ir toliau darome prielaidas, kad galime pasitikėti jų naujienomis? Taip pat neišgirdome ir kaip buvo įsilaužta į sistemą. Bloga serverio konfigūracija? Netinkamas tiekėjas? Skylės sistemoje ar koks prastas scriptas? Po tokio rimto incidento tai turėtų būti paskelbta iškart, kai tik tolimesnėms atakoms užkertamas kelias.

Deja, bet apie kibernetinį saugumą Lietuvoje kalbame gerokai per mažai, todėl BNS turi nuostabią progą atkreipti visos visuomenės dėmesį į problemas su kuriomis gali susidurti kiekvienas. Tereikėjo aiškiai ir operatyviai komunikuoti, taip pat pažadėti, kad išsami atvejo analizė bus pristatyta visuomenei ir specialistams — juk mokytis reikia tol, kol tokie išpuoliai pavieniai ir jų nelydi tankai.

Labai gaila, kad specialiosios tarnybos praleido progą parodyti, kad palaiko Lietuvai ypač svarbią infrastruktūrą, net jei ir nepriklauso valstybei. Kelios nuotraukos facebooke kaip vyrai su uniformomis lankosi BNS biure mūsų priešams būtų nusiuntusios žinutę, kad esame vieningi ir pasiruošę atremti visas atakas. Atrodė, kad jau išmokome, jog hibridiniame kare informacija svarbi tiek pat, kiek ir kulkos.

Asociatyvi nuotrauka

Norisi tikėti, kad ši tema užsimiršo vien tik dėl to, kad šiuo metu galima parašyti ne vieną skandalingesnę antraštę, nes komunikuodami taip, kai tai darė BNS ir situaciją vertindami taip, kaip tai darė žurnalistai, karui nepasiruošime ir iš savo klaidų nepasimokysime.

Show your support

Clapping shows how much you appreciated Dominykas Jakstas’s story.