Yeni Nokia 3310'u kim üretiyor, kim satıyor?

nokia.com/en_int/phones

Her şey 2013 yılında Microsoft’un Nokia’yı 7.17 Milyar Dolar karşılığında satın almasıyla başladı. Microsoft, Nokia’yı tekrar ayağa kaldırabileceğini umdu fakat olmadı. 2016 yılına geldiğimizde ise 3 partinin dahil olduğu yeni bir anlaşma duyuruldu. Nokia (Microsoft), FIH Mobile (Foxconn) ve HMD Global.

Foxconn; Iphone, Ipad, Kindle, Playstation, Nintendo Wii, Xbox gibi ürünlerin devasa fabrikalarında üretimini sağlayan, 2015 rakamlarına göre tam 1.3 Milyon çalışanı, 10 ülkede operasyonu olan Tayvan merkezli uluslararası teknoloji devi. Daha önceki dönemlerde kötü çalışma koşulları, işçi intiharları gibi konularla gündeme gelen Foxconn; son olarak 2016 yılında Japon elektronik şirketi Sharp’ın çoğunluk hisselerini 3.5 Milyar Dolar karşılığında satın aldı.

HMD Global; üst yönetimini çoğunlukla veteran Nokia çalışanlarının oluşturduğu ve yine eski bir Nokia yöneticisinin yönettiği Smart Connect LP isimli private equity tarafından fonlanan, Finlandiya merkezli -kendi ifadeleriyle- bağımsız şirket. HMD’nin özellikle vurguladığı, iletişim çabalarında sıklıkla duyacağımız sloganı; The Home of Nokia Phones. Nokia’nın (Microsfot’un) HMD üzerinde herhangi bir yatırımı ve hissesi ise bulunmuyor.

2016 yılında duyurulan anlaşmaya göre ise Microsoft, Nokia markalı telefon ve tabletlerin tüm dünyadaki -Japonya hariç- üretim, satış ve marka haklarını 350 Milyon Dolar nakit karşılığında, 10 yıllığına HMD ve Foxconn’a devretti. Anlaşma kapsamında marka kullanım hakları, pazarlama & iletişim varlık ve sorumlulukları, ilgili cellular ve yazılım patent hakları HMD’ye geçti. Foxconn ise Vietnam’da Nokia markalı telefon ve tabletlerin üretildiği bir fabrikayı, üretim kapsamındaki tedarik anlaşmalarını, satış ve dağıtım varlıklarını aldı.

HMD ve Foxconn önümüzdeki 10 yıl boyunca Nokia markalı telefonları geliştirecek, üretecek ve satacak. Yeni Nokia 3310 da bu birlikteliğin ilk ürünü. Nokia yani Microsoft da geliştirme süreçlerine dahil olacak ve gözetim görevini üstlenecek. Ayrıca Nokia (Microsoft) satılan her Nokia markalı telefondan telif ücreti alacak.

anandtech.com/show/10879/hmd-closes-nokia-brand-and-patents-deal-with-microsoft-nokia-smartphones-on-the-way

Anlaşmaya göre HMD, 3 yıl içinde Nokia markası için minimum 500 Milyon Euro’luk pazarlama yatırımı yapmak zorunda. Nokia’nun web sitesindeki nokia.com/phones bölümünün yönetimi de HMD’ye geçti. Nokia’nın sosyal medya hesaplarının devri ise söz konusu değil. Örneğin telefonlar için twitter.com/nokiamobile hesabı açılmış. HMD’in ayrıca kendi ismi üzerinde sosyal medya hesapları da bulunuyor.

Nokia 3310, Tayvanlı bir şirket olan MediaTek tarafından Nokia için üretilen Series 30+ isimli bir işletim sistemini kullanıyor. İlerleyen dönemde Android tabanlı Nokia telefonlar görmemiz ise muhtemel görünüyor.

Açıkça görülüyor ki HMD ve Foxconn birlikteliği Nokia’yı Apple’ın karşısına çıkarmak için kurulmadı. Hedefleri gelişmekte olan ülke ve pazarlar olacak. Foxconn’un sağladığı düşük üretim maliyeti ile düşük satış fiyatlı akıllı telefonlara odaklanacaklar. Bu da Nokia’nın yeniden aynı hatayı yaptığı tartışmalarını getiriyor. Kişisel olarak bu eleştiriye katılmıyorum. Tabii ki yenilikçi ürünlere odaklanmak günümüz ekonomisinde daha sürdürülebilir bir yapı getiriyor fakat sadece ticari açıdan bakıldığında düşük maliyet/düşük fiyat stratejisi de hala işleyen bir stratejidir. Favori tabirimizle HMD, “dünyayı değiştirmeye” çalışmayacak. Odak tamamen mantıklı stratejilerle para kazanmak. Tüm şartlar göz önüne alındığında seçtikleri yol da mantıklı olan. Ayrıca 3310 hamlesini de özellikle PR açısından çok başarılı buluyorum.

hmdglobal.com

Nokia’yı telefon pazarında yeniden diriltmek için Nokia(Microsoft), HMD ve Foxconn birlikte çalışmak zorunda. Bizim göreceğimiz yüz, yani iletişimi ve stratejileri yönetecek taraf ise tamamen HMD olacak.