האם ניתוח לתיקון פזילה הוא מסוכן?

אחת מבעיות הראיה אשר יכולה לפגוע באנשים, היא בעיית הפזילה. בעיית הפזילה נוצרת בשל תפקוד לא נכון של שרירי העין שלנו — במידה והם חזקים מידי או חלשים מידי, העין איננה נוטה לכיוון המתאים, והיא נדמית כפונה כלפי פנים או חוץ, או לעתים למעלה ולמטה במקרים נדירים יותר. לעתים עולה האפשרות לבצע ניתוח פזילה ילדים או ניתוח פזילה מבוגרים, אך כמובן שאז עולה השאלה — האם התערבות כירורגית בשרירי העין איננה מסוכנת? בואו ונבין את ההשלכות.

להבין את הבטיחות שבניתוח

האם יש חשש לפגיעה בראיה? — באופן כללי, הסיכוי שבעקבות ניתוח פזילה ילדים או ניתוח פזילה מבוגרים התוצאה תהיה עיוורון, היא נמוכה עד אפסית. מדוע? משום שההתערבות הכירורגית היא התערבות חיצונית. שרירי העין הם החלקים החיצוניים של העין ולא החלקים הפנימיים שלה שאחראיים על הראיה עצמה. לכן, כל עוד בוחרים במנתח מיומן שבדק היטב את מצבכם, אין באמת חשש שמא תלקו בעיוורון.

סכנת הזיהום — איזה סיכון כן קיים? יש סיכוי נמוך אך אפשרי לכך שבעקבות ניתוח פזילה ילדים או ניתוח פזילה מבוגרים, תהיה התפתחות של זיהום באזור העין. סכנת הזיהום היא סכנה ידועה כמעט בכל הליך כירורגי באשר הוא, בכל איבר בגוף — וגם כשמדובר על אזור העין. עם זאת, גם במקרים שבו נוצר זיהום, יש אפשרות לטפל בכך באמצעות טיפול אנטיביוטי.

ניתוח חוזר — סיכון אפשרי נוסף הוא שלא יהיה די רק בביצוע ניתוח אחד לבד. יש מקרים שבהם אחרי שהמנתח מבצע ניתוח פזילה ילדים או ניתוח פזילה מבוגרים, אזי תוך כמה שבועות מתברר שהניתוח לא עבד כמצופה, ויש צורך לעבור ניתוח חוזר. הסיכון לכך שיהיה צורך בעוד ניתוח מתגבר ככל שהפזילה עצמה היא חמורה יותר, ולעתים הדבר נפוץ יותר בקרב המבוגרים מאשר הילדים.

אז מה בעצם המשמעות של הסיכון?

תהליך של ניתוח לתיקון פזילה הוא תהליך כירורגי, וכמו כל הליך כירורגי, יש בו מרכיב מסוים של סיכון. עם זאת דווקא בהשוואה לניתוחים אחרים, כל עוד פונים למנתח עיניים מיומן, הרי שמרכיבי הסיכון הם נמוכים יחסית, וגם יש דרך להתמודד איתם.

����ӟu:Y�