Sadakat Nedir?

Mandarin ördekleri, Doğu’ya ait sanatlarda sıkça baş rolü oynayan ve sadakatin ve sevginin simgesi olarak gösterilen kuşlardır.

Bir fikri insanlara kabul ettirmeye başladıysanız veya yeni bir insanla ilişki kurmaya çalışıyorsanız çoğu zaman bilinçsiz bir şekilde karşı tarafa aşılamaya çalıştığınız sadakati kendimce anlatmak istiyorum. Eğer bu kelimeyi tam olarak kavrayabilirseniz artık ilişkilerinizin veya fikirlerinizin çok daha uzun süre hayatta kalmasını sağlayabilirsiniz.

En bilinen yoldan gidelim. Sadakat kelimesinin sözlük anlamı “içten bağlılık, güçlü dostluk” olarak geçer. Aynı zamanda bana göre sadakatin iki farklı çeşidi vardır. Radikal ve ılımlı sadakat. İnsanlar sadakati hep “koşulsuz bağlılık” olarak görürler. Bir fikrin ne kadar açığı olursa olsun veya ilişki kurduğunuz arkadaşınız, sevgiliniz, eşiniz, çocuğunuz ne kadar hata yaparsa yapsın sineye çekilir şeklinde beynimizde yer edinmiştir. Ancak çoğu zaman hayal kırıklığına uğramamızın sebebi de sadakati sadece “koşulsuz bağlılık” olarak görmemizden kaynaklanmaktadır.

İnsanların fikirleri sürekli değişir. Zamanın getirmiş olduğu sorunlar nedeniyle fikir veya ilişkilerde sadakatin sürekliliğini sağlayabilmeniz için fikirlerinizi veya kendinizi güncellemeniz gerekir.

Fikirlere bağlılık

Fikirde veya duygularda sadakati sağlamak oldukça zordur. Bu nedenle insanlar fikirlerini kabul ettirirken duygulardan yararlanırlar.

Örneğin haksızlığa uğramış bir insana fikirlerinizi kabul ettirebilmeniz için görüşlerinizin temelden kusursuz bir şekilde onun görüşleriyle bağdaştığını kanıtlamanız gereklidir. Toplumlara hitap eden ideolojik kitapların neden cilt cilt binlerce sayfa olduğunu umarım şimdi anlayabilmişsinizdir. (Toplumun derdi bir tane değil ki :D )

Her kesimde fikirlerinizin benimsenmesi için toplumun kanayan her yarasına çözüm bulmanız gerekli. İnsan kendinden bir iz görmediği şeylerle tam anlamıyla empati kuramaz. Çoğu zaman empatiye yanaşmaz.

Fikirlere olan sadakatin uzun süre ayakta kalabilmesi için karşı tarafa sorumluluk duygusunu yüklemeniz gerekli. Bunun için başlangıçta insanlara verdiğiniz sözleri belirli bir koşula bağlamanız gerekiyor. Yani artık şu konuda haksızlığa uğramak istemiyorsan sayımızı çoğaltmamız gerekiyor. Bunun için şunları yapmalısın şeklinde kurallar eklemeniz karşı tarafın sorumluluk duygusunu tetikleyecektir.

Fikirlere olan sadakati o kadar uzatabilirim ki cilt cilt kitap yazarım. Ancak insanlar okumayı pek sevmezler. Ama bir gün mutlaka blog yazılarımın tamamını detaylı bir şekilde kitaplaştıracağım. Çünkü yazmak istediklerimin çoğu içimde kalıyor.

İnsanlara bağlılık

Bu türü en çok önemsediğiniz konuyla anlatmaya çalışacağım. Bir kadından veya erkekten hoşlandığınızı düşünelim. Bir şekilde konuşmaya başladınız. İki tarafın birbirini tanıdığı bu süreçte eğer ortak noktalarınız varsa ve birbirinizi etkilemeyi başarmışsanız olay bitmiş değil yeni başlıyor demektir.

Unutmayın, her ilişkinin temelini sadakat oluşturur ve temeli bozuk yapıları ayakta tutmak oldukça zor hatta imkansızdır. Birinci depremde çökmese bile ikinci deprem hayat boyunca kaçınılmazdır.

Her ilişki fay hattı üzerine kurulu bir şehir gibidir. Bağlarınız ne kadar güçlüyse depremin üzerinizdeki etkisi o kadar az olacaktır. Bu nedenle işi sıkı tutmanız gerekiyor.

Zamanın içinden bir örnek vermek istiyorum. Fi dizisini izlemediyseniz bile mutlaka duymuşsunuzdur. Bu alan spoiler içermektedir şimdiden söyleyim. Deniz, Duru’nun kendisine koşulsuz bağlılık içinde olduğunu düşünüyordu. Can, bu açığı fark ettiği için doğrudan bu noktadan saldırmaya başladı. İki insanın ilişkisini zayıflatırken bunu hayatın akışıymış gibi gösterdi. Ancak burada suç Can Manay’ın değil, Deniz ve Duru’nun ilişkisinin sağlam bir temele oturmamasının sonucuydu. Doğru strateji ile çökertemeyeceğiniz ilişki yoktur. Ancak bir ilişkinin temeli ne kadar sağlamsa saldırgan o kadar yara alacaktır. Sonunda saldırı türüne göre pes etme noktasına gelecektir.

Sadakatin doğrudan karakterinizle bir ilişkisi var. Verdiğiniz sözlerde durma oranınız, duygusallık seviyeniz (bu arada Yengeç burcuyum :D ) ve duygusallığınızın hangi fikre bağlı olduğu (yükselenim akrep :D ) karakterinizi belirlemektedir.

Şimdi biz bu sadakati nasıl sağlarız bunu radikal sadakate nasıl çeviririz şeklinde aklınızda bir soru varsa şimdilik onu bana sormayın. Çünkü ben de o sorunun cevabını arıyorum. Buldum sayılır ancak henüz açıklanacak düzeyde değil.

Unutmayın, bir insan onun fikirlerine veya doğrudan ona bağlanmanızı istiyorsa diğer fikir veya insanlara olan sadakatinizi yıkmaya çalışacaktır. Sadakati oluşturmak bir başka sadakati yıkarak gerçekleşir.