لمینت دندان

لمینت دندان چیست ؟

لمینت دندان برای اصلاح بدشکلی — بدرنگی — شکستگی — ترک خوردگی — و یا کجی دندان ها و نیز برطرف کردن فاصله بین دندان ها و زیبایی دندان به کار میرود. لمینیت دندان ، پوسته هایی ظریف و شیشه ای با استحکام بالا بوده که برای پوشاندن و بهبود سطح رویی دندان ها به کار می رود.

در این مقاله به بررسی لمینت دندان و نمونه فعالیت های انجام شده در مرکز دندانپزشکی دکتر سپهریان میپردازیم.

چه افرادی نمی توانند از لمینت دندان استفاده کنند؟

افرادی که عادت های دهانی مخرب مثل دندان قروچه دارند. زیرا این عادت باعث شکسته شدن لمینت خواهد شد و در طول زمان به لمینت دندان آسیب وارد خواهد کرد. افرادی که از پوسیدگی دندان رنج میبرند. در این افراد ابتدا پزشک پوسیدگی و یا عفونت لثه ها را درمان میکند سپس به اجرای لمینت می پردازد. کسانی که سایش مینای دندان شدیدی دارند و بافت مینای دندان آنها کافی نیست. برای این گونه افراد معمولا به جای لمینت دندان مجبور به استفاده از انواع روکش دندان هستیم.

آیا به تراش دندان نیازی است؟

در پروسه ی لمینت دندان پزشک دندان ها را تراش خواهد داد اما این مسئله اصلا جای نگرانی ندارد. بیمار می تواند به راحتی از طریق نرم افزار طرحی لبخند ، قبل از شروع درمان از میزان تراش دندان های خود آگاهی یابد.

البته اگر میزان تخصص و تجربه متخصص زیبایی و تیم لابراتواری او در سطح بالایی باشد، نیازی به تراش دندان ها نیست و با استفاده از لومینیرز و لمینت کانتکت میتوان در عین حفظ مینای دندان از تراش دندان خودداری نمود.

لمینت سرامیکی

لمینت سرامیکی چیست؟

لمینت سرامیکی که به آن «پرسلن ونیر» نیز گفته می شود، شامل یک پوسته نازک سرامیکی (چینی) به قطر ۵_۶ میلیمتر است که دو برابر ضخامت یک پوسته تخم مرغ است.

و به کمک انواع باندهای رزینی، همان چیزی که باعث چسباندن مواد کامپوزیتی به دندان می شود، روی دندان چسبانده می شود . این لمینیت ها موجب سفید کردن دندان نیز می شوند.

انواع لمینت سرامیکی

۱- انواعی که از فلدسپاتیک پرسلن ساخته شده و به صورت پودر گذاری در لابراتوار، توسط تکنسین بر روی cast) مدل قالبگیری شده از دندان (فرم داده میشود.

۲- انواعی که به صورت پرسی (by pressing)بر روی cast ، در کوره فرم داده میشود، با نام High pressed ceramic که امروزه بسیار مورد استفاده است. مثل Ips-impress

۳ — انواعی که با استفاده از سیستمهای CAD-CAM به صورت ماشینی از بلوکهای سرامیکی تراش داده می شود.

۴ — لمینت با بیس آلومینا و لمینیت با بیس زیرکونیا : پرسلنهای با بیس آلومینا و زیرکونیا به دلیل این که در سیستم باند به دندان دچار مشکل هستند ، زیاد استفاده نمی شوند. از طرفی این دسته سیستمها بسیار اپک هستند و به راحتی نور را عبور نمی دهند.

تفاوت لمینت های فلدسپاتیک و آی پی اس

تفاوت کلینیکی لمینت دندان فلدسپاتیک و آی پی اس ایمپرس دو در این است که لامینت فلدسپاتیک ، ارزان ترهستند و در عین حال بسیار زیباترند و رنگ دندان زیرین را خوب میپوشانند . اما استحکام شان زیاد بالا نیست و از طرفی اگر لعاب روی آنها از بین برود ، منجر به سایش دندان های روبرو خواهند شد.

اما لمینیت آی پی اس ، استحکام بسیار بالایی دارند .در عین حال منجر به سایش دندان های مقابل نمیشوند و خوب پالیش میشوند ، اما چون شفافند، نور را تا حدودی از خود عبور می دهند ، بنابراین رنگ دندان را پوشش نمی دهند و در عین حال گران تر هستند.

بنابراین در افرادی که عادات پارا فانکشنال مثل دندان قروچه و … دارند معمولا کاندید های مناسب تری برای انواع لمینت آی پی اس هستند.

عوارض لمینت دندان

حساسیت دندان های لمینت شده شکستگی دندان های لمینت شدهتغییر رنگ لمینت

مراحل استفاده از لمینت های سرامیکی

مثل cerec مراحل انجام پرسلن ونیر ) لامینت ( لمینت دندان ) ونیر (در واقع بعد از تراش مقدار معینی از مینای دندان و سپس قالبگیری از دندان تراش خورده، یک ترمیم موقت بر روی دندان قرار داده می شود و قالب تهیه شده به لابراتوار فرستاده میشود.

لابراتوار با توجه به خواست دندانپزشک و بیمار و با توجه به رنگ مورد نظر، آن را فرم می دهد. در جلسات بعدی، لامینیت آماده شده بر روی دندان چسبانده می شود. این سمان (چسب) رزینی است.

موارد استفاده از ونیر های سرامیکی

 • بستن فواصل دندانی
 • بهم ریختگی های متوسط تا خفیف دندانی با لمینیت سرامیکی دندان قابل درمان است.
 • دندان های تیره و رنگ گرفته
 • دندان هایی که لکه های ( hypocalcification) بر روی آنها وجود دارد.
 • دندان هایی که لب پر ( chip) شده اند و یا به هر علتی شکسته اند.
 • دندان هایی که تمایل به سمت زبانی دارند.

موارد عدم استفاده از لمینت های سرامیکی

 • برای دندان هایی که تمایل به سمت لبی دارند این درمان لمینت دندان مناسب نیست.
 • افرادی که عادات دهانی مختلف دارند مثل دندان قروچه یا فشردن دندان ها به هم و یا افرادی که سایش دندانی دارند.
 • بر روی دندان هایی که بر اثر سایش ارتفاع خود را از دست داده اند نمیتوان از لمینیت استفاده کرد.
 • اگر ضخامت مینای دندان به اندازه کافی نباشد.
 • افرادی که بهداشت دهانی ضعیفی دارند.

مزایای لمینت سرامیکی

 • زیبایی چشمگیر و طبیعی لمینیت سرامیکی. زیبایی دو چندان به لحاظ نوع شکست رنگ : این موضوع به علت انعکاس نور در سطح باند شونده به دندان است ، در حالی که مینای دندان نور را در سطح عاج باز میتاباند.
 • عدم رنگ پذیری. مقاومت به تغییر رنگ: سطح شیشه ای سرامیک رنگ نمی پذیرد.
 • بافت لثه در کنار پرسلن کمتر ملتهب میشود و بعبارتی زیست سازگارتر است.
 • نیاز به تراش بسیار محافظه کارانه تر در مقایسه با روکش
 • مقاومت بسیار بالاتر نسبت به کامپوزیت دندان. ماندگاری طولانی مدت تر روی دندانها به نسبت انواع ونیر کامپوزیتی
 • بدون نیاز به بی حسی
 • انجام درمان تنها در ۲ یا ۳ جلسه

معایب لمینت سرامیکی (در مقایسه با کامپوزیت)

 • بالا بودن هزینه
 • تعداد جلسه های بیشتر
 • تراش بیشتر دندان ها

هزینه لمینت سرامیکی دندان

هزینه ی لمینت سرامیکی دندان در تهران بسیار متغیر است اما قیمت معمول لمینت سرامیکی برای هر واحد از یک میلیون تومان تا یک میلیون و پانصد آغاز می شود.

لمینت کامپوزیت

کامپوزیت دندان چیست؟

لامینیت کامپوزیتی نیاز به قالب گیری و لابراتوار ندارد و حتی نیاز به همان تراش مختصر دندان را هم ندارد و مستقیما کامپوزیت دندان توسط دندانپزشک روی سطح مینای دندان بدون هیچگونه تراش، گذاشته شده، شکل داده می شود و با اشعه فیکس می شود.

لامینت دندان می تواند به عنوان یک لایه محافظت کننده روی مینای دندان در طول سالها نقش مهمی ایفا کند.

به خصوص در مواردی که مینای دندان دچار مشکلاتی مثل ساییدگی، شکستگی، لب پریدگی، ترک های ریز و یا تحلیل می باشد ، لمینیت کامپوزیتی نه تنها هیچ آسیب و ضرری به مینای دندان نمی رساند بلکه به عنوان یک لایه محافظت کننده و پوشاننده روی مینای دندان بسیار مفید هم هست ضمن اینکه زیبایی بی نظیری هم ایجاد می کند.

البته در زیبایی و جلوه طبیعی و طول عمر لمینت دندان ، تکنیک دقیق توسط دندانپزشک و مواد مورد استفاده با کیفیت بالا، تاثیر بسزایی دارد.

مراحل کامپوزیت دندان

۱-بهداشت دهان

قبل از انجام لمینت دندان آنچه که اولویت انجام در هر نوع درمان زیبایی دندانپزشکی است، داشتن یک بهداشت دهانی ایده آل است. هر نوع جرم، پلاک ویا بیماری پریو دنتال باید قبلا برطرف شود.

۲-نمونه کامپوزیتی

بعضا برای نمایش دادن فرم نهایی لبخند فرد یک مدل موقت کامپوزیتی روی دندانهای فرد فرم داده میشود و در صورت راضی بودن او درمان انجام میپذیرد.

۳-انتخاب رنگ دندان با توجه به خواست مراجعه کننده

در این مرحله با مشورت دندانپزشک زیبایی ، رنگ لمینیت مورد نظر برای دندانهای فرد انتخاب میشود. لازم به ذکر است ،اگر مراجعه کننده بخواهد رنگ دندانهای روشنتری داشته باشد ، بعضا انجام بلیچینگ ( سفید کردن دندان) قبل از انجام ونیر دندان توصیه میشود.

۴-ایزوله کردن دندانها و اسید زدن و شستن آنها

سپس دندان ها کاملا خشک شده و با استفاده از انوع مخصوص کامپوزیت دندان انجام ونیر ،موسوم به « کامپوزیتهای زیبایی » ، دندانپزشک شروع به فرم دادن یک لبخند زیبا میشود.

معمولا در یک جلسه تنظیم شده دیگر، پالیش کردن و تکمیل ونیر کامپوزیتی ، انجام میپذیرد.

آنچه یک دندانپزشک زیبایی ماهر در نظر میگیرد پر هیز از over contour دندان و توجه به طبیعت شستشوی فیزیولوژیک لثه بعد از درمان است.

طول عمر کامپوزیت دندان چقدر است؟

طول عمر لمینت های کامپوزیت به طور معمول ۴ سال می باشد اما هرچقدر فرد بیشتر در بهداشت دندان خود بکوشد می تواند طول عمر لمینت دندان خود را افزایش دهد .

گاز زدن غذا های سفت مانند ته دیگ و جویدن یخ از طول عمر لمینت کم خواهد کرد. البته اگر کامپوزیت دچار پریدگی یا شکستگی شود امکان ترمیم آن وجود دارد.

مزایای کامپوزیت دندان چیست؟

بکار گذاشتن این پوسته روی دندان از پوسیدگی و خراب شدنش جلوگیری کرده و برخلاف روکش های سرامیکی که دور تا دور دندان تراشیده می شود و بخش زیادی از دندان را از بین می برند برای بکار گذاشتن این پوسته روی دندان ها مقدار کمی از آن تراشیده شده و باقی آن دست نخورده باقی می ماند.

و یکی از موارد قابل توجه برای این درمان ماندگاری رنگ این دندان بوده که بسیار مداوم بوده و برخلاف ظاهر نازک آن بسیار مقاوم است و با رعایت کردن بهداشت دهانی طول عمر بیش تری را پیدا خواهد کرد.

معایب کامپوزیت دندان (در مقایسه با لمینت سرامیکی)

 • عوض کردن رنگ در طول زمان
 • طول عمر کمتر

عوارض کامپوزیت دندان

در صورتیکه کامپوزیت دندان با رعایت اصول و به طور صحیح انجام شود هیچ عوارضی ندارد، اما اگر به طرز صحیح انجام نشود می تواند مشکلات زیر را ایجاد کند :

۱-التهاب لثه

این مساله بسیار مساله جدی و مهمی است، در صورتیکه کامپوزیت در مجاورت لثه درست قرار داده نشود به علت گیر پلاک میکروبی (حال یا به دلیل وجود پله و یا نا صافی کامپوزیت در آن ناحیه) می تواند باعث التهاب لثه و یا حتی خونریزی از لثه و در واقع آغازگر بیماری لثه باشد.

۲-بد بویی دهان

در صورتیکه کامپوزیت ونیر به صورت صحیح و اصولی انجام نشود. در برخی موارد دیده می شود که دندان ها همگی با کامپوزیت به هم وصل شده اند و امکان نخ دندان کشید وجود ندارد، این مورد کمتر از بقیه موارد دیده می شود.

در بیشتر مواقع به دلیل عدم پالیشینگ مناسب نخ دندان به طور راحت از بین دندانها عبور نمی کند، به طور مثال خیلی کیپ است و نخ درست رد نمی شود و یا اینکه اضافات کامپوزیت باقی مانده است و باعث ریش ریش شدن و یا بریده شدن نخ دندان می شود و در نتیجه نخ کشیدن به طور موثر انجام نمی شود، این نیز باعث بد بویی دهان می گردد.

۳- باز بودن فاصله بین دندان ها

گاهی بین دندان ها نسبتا باز می ماند، نه البته به میزانی که دیده شود و باعث گیر غذایی و بد بویی دهان می شود. البته بد بویی دهان به علت مورد قبلی یعنی التهاب لثه ناشی از کامپوزیت ونیر غلط نیز ایجاد می شود.

۴- رنگ گرفتن دندان ها در بعضی مواقع

در صورتیکه لبه های کامپوزیت درست قرار نگیرند و یا اینکه درست پالیش نشوند، لبه های کامپوزیت رنگ میگیرند. به طور واضح تر می تواند گفت، باید حدالمکان از ایجاد لبه در کامپوزیت خودداری کرد.

موارد عدم استفاده از کامپوزیت دندان

بهترین مارک کامپوزیت دندان چیست؟

کامپوزیت های ژاپنی و آمریکایی از بهترین مارک های کامپوزیت دندان می باشند. البته قیمت هرکدم از این دو مارک متفاوت بوده و انتخاب هر کدام در هزینه نهایی اصلاح طراحی لبخند با کامپوزیت تاثیر میگذارد.

آیا لمینت کامپوزیتی برای رفع دندان های تقریبا غیر مرتب هم کاربرد دارد؟

یکی از کاربرد های اصلی لمینت کامپوزیتی رفع غیرمرتب بودن دندان ها است که بنابر حالت فک و شکل دندان ها لمینت یا ارتودنسی و یا هر دو می تواند روش درمان باشد.

هزینه ی کامپوزیت دندان چقدر است؟

هزینه ی هر واحد کامپوزیت دندان در کلینیک های تهران از سیصد و پنجاه هزارتومان الی هفتصد و پنجاه هزار تومان متغیر است.

سوالات رایج لمینت دندان

تفاوت لمینت سرامیکی و کامپوزیتی چیست؟

لمینت سرامیکی محکم تر و ماندگارتر است چه از نظر رنگ ، چه استحکام. ولی برای لمینیت سرامیکی لازم است حدود دو میلی متر از دندان تراشیده می شود.

لمینیت سرامیکی در لابراتوار ساخته می شود و پس از امتحان در دهان از لحاظ فرم و نشست به لابراتوار جهت گلیز(لعاب) ارسال می شود و سپس با سمان(چسب) مخصوص چسبانده می شود.

ولی لمینیت کامپوزیتی معمولا” نیاز به تراشیده شدن دندان ندارد و قیمتش هم حدودا یک سوم لمینت سرامیکی هست. ولی به ماندگاری لمینت سرامیکی نیست.

همچنین میانگین عمر لمینت سرامیکی ۸ سال و کامپوزیتی ۴ سال می باشد. که با مراقبت درست و اصولی می تواند بسیار طولانی تر باشد.

کدام روش لمینت دندان بهتر است؟

هر دو روش از بهترین روش های روز دنیا می باشد. مراجع باید با دقت معایب و مزایای هر دو روش را در نظر بگیرد و بودجه ی خود را بسنجد تا بتواند بهترین روش را برای دندان های خود انتخاب کند.

مراقبت های بعد از لمینت دندان

بعد از اینکه درمان انجام شد فرد باید مراقبت های دهانی لازم را به عمل آورده و با رعایت کردن بهداشت دندان ها از آسیب رسیدن به آن پیشگیری گردد.

اگر نیاز به جرم گیری دندان پیدا شد باید به دندانپزشک خود اطلاع داد که دندانش لیمنت است و اگر جرم گیری را با استفاده از دستگاه انجام می دهد باید احتیاط کامل را انجام دهد.

قبل از استفاده از دهانشویه به متخصص دندانپزشکی خود اطلاع داده تا بر اساس تجویز دکتر استفاده شود.

آیا لمینت دارای استحکام است؟

استحکام لمینت به عوامل زیر مربوط میشود :

۱- ارزیابی دقیق متخصص زیبایی از آرایش و چیدمان دندان ها

۲- رابطه بسته شدن دو فک و میزان درگیری و همپوشانی دندان ها

۳- اندازه لمینت نسبت به دندان

۴- استفاده از نانو ذرات جدید

۵- استفاده از لمیتهای مختلف با توجه به موقعیت های دندانی و فکی هر بیمار (عدم استفاده از یک نوع لمینت برای همه افراد)

۶- میزان رعایت بهداشت فردی

۷- میزان تراشی که باید برای هر دندان در نظر گرفت.(همه دندانها به یک نسبت نباید تراش داده شوند و برخی اصلا نیازی به تراش ندارند)

چه عواملی بر قیمت لمینت دندان تاثیر می گذارد؟

۱- میزان تراش دندان (حداقل تراش دندان و حفظ مینای دندان)

۲- مقدار زمانی که هر متخصص زیبایی برای تراش دندان صرف می کند (به عنوان مثال برای تراش یک دندان کانین به زمان بیشتری نیاز است)

۳- دقتی که برای تراش دندان باید داشته باشد تا بدون آسیب به دندان باشد.

۴- قرینه بودن فرم دندان ها پس از تراش

۵- در نظرگرفتن نوع تراش با توجه به نوع لمینت برای هر فرد که اختصاصی می باشد.

۶- انتخاب نوع ماده قالبگیری برای حداکثر دقت و زمانی که برای ست شدن (setting time) هر ماده باید در نظر گرفته شود تا تغییرات ابعادی نداشته باشیم (در اثر تغییرات ابعادی نمی توان لمینت ایده آل و کاملا منطبق بر دندان ساخت)

۷- نوع شفافیت و ترکیب رنگ در یک لمینت و درخشندگی و فرم و رنگ طبیعی لمینت که دقیقا مانند دندان به نظر برسد.

آیا با پروتز متحرک می توان دندان ها را لمینت کرد؟

خیر. باید به جای پروتز متحرک از ایمپلنت استفاده کرد تا بتوان دندان های دیگر را لمینت کرد. آسیب پروتز متحرک به لمینیت به علت عدم ثبات پروتز متحرک و کلاسپ های(چنگک ها) پروتز روی دندان های پایه می باشد.

آیا لمینت دندان برای دندان های آهکی توصیه می شود؟

بله از انواع لمینت می توان برای دندان های آهکی استفاده کرد.

هزینه لمینت دندان

هزینه لمینت دندان به موقعیت جغرافیایی و گستردگی ناحیه تحت درمان بستگی دارد. بیمه عموما هزینه ونیر دندان را تقبل نمی کند. برای اطمینان حاصل پیدا کردن از این موضوع، با شرکت بیمه دندانپزشکی خود تماس بگیرید.

لمینت دندان از لحاظ زیبایی به سفید کردن دندان فرد کمک می کند و دندان های سفید و زیبا را به نمایش می گذارد. بعد از کار گذاشتن ونیر دندان، نیاز به مراقبت خاصی ندارد و میزان ماندگاری مناسبی دارند. دندانپزشک با توجه به وضعیت و انتظارات شما از انواع لمینت دندان که شامل سرامیکی، چینی و کامپوزیتی می باشد، بهترین را برایتان تجویز می کند. بنابراین قیمت لمینت دندان در افراد متفاوت است.

حدود قیمت لمینت دندان در سال 97

تعرفه لمینت دندان در تهران با کامپوزیت از ۴۰۰ هزار تومان تا ۱ میلیون تومان بوده درحالی که قیمت لمینت سرامیکی دندان نسبتا بالاتر است. قیمت لمینت سرامیکی دندان چیزی در حدود یک میلیون تومان تا دو میلیون و پانصد هزار تومان برای هر دندان میباشد. به این ترتیب میتوان گفت هزینه کامپوزیت ونیر بسیار مناسب تر از هزینه لمینت سرامیکی دندان است.

آیا لمینت باعث بوی بد دهان می شود؟

خیر. لمینت باعث بوی بد دهان نمی شود اما از بوی بد دهان نیز جلوگیری نمی کند . البته اگر پزشک با مهارت لمینت را نصب کند و بهداشت دهان رعایت شود بوی بد دهان از بین خواهد رفت.

آیا می توان دندان شیری را لمینت کرد؟

دندان شیری به علت طول عمر کوتاه خود قابل لمینت کردن نیست و پزشکان به هیچ وجه این امر را توصیه نمی کنند.

چرا قیمت لمینت در کلینیک های مختلف دندان پزشکی متفاوت است؟

با توجه به متخصص یا عمومی بودن دندانپزشک، نوع سرامیک مورد استفاده، هزینه لابراتواری که لمینیت را می سازد و نوع سمان(چسب) مورد استفاده، رنج قیمتی وجود دارد.

آیا میشود از لمینیت برای بیماری که دارای ناهنجاری های فکی می باشد استفاده کرد؟

معمولا ناهنجاری های فکی به طوری نیستند که بتوان با اضافه کردن کامپوزیت به سطح آنها و یا با تراش اندک لمینیت سرامیکی آن هارا اصلاح کرد.

به عبارت دیگر ناهنجاری های فکی معمولا نیاز به ارتودنسی و حتی ارتوسرجری (یعنی ترکیب درمانهای ارتودنسی و جراحی فک) دارند و در موارد بسیار اندکی که ناهنجاری در حد جزیی است قابل اصلاح توسط لمینیت کامپوزیتی و یا سرامیکی هستند.