HORMON RASTA — SVE ŠTO TREBA DA ZNATE

Dusan Petrovic
5 min readDec 18, 2017

--

Uticaj ovog hormona na naš izgled je ogroman…

Opšte poznata činjenica je da je testosteron glavni uzročnik rasta naših mišića. Ovo je naravno tačno, o njemu sam već pisao u nekom od prethodnih blogova. Pored testosterona, glavni anabolički hormon u našem telu je upravo hormon rasta (Human Growth Hormone — HGH). O njemu ljudi mnogo manje znaju, i upravo zato ću ovom prilikom objasniti koja je njegova uloga, kako ga povećati na prirodan način (i tako poboljšati izgled), i kako zloupotreba (egzogen unos) može dovesti do ozbiljnih zdravstvenih problema.

Prednji režanj hipofize luči hormon rasta, a pod uticajem hipotalamusa. Ovaj polipeptidni hormon sastoji se od 191 aminokiseline i utiče na rast APSOLUTNO SVIH ćelija u telu. Pod njegovim uticajem rastu mišićne ćelije, organi, nokti, kosti i sva ostala tkiva. Međutim, specifičnost ovog hormona je u tome što on uzrokuje hiperplaziju, odnosno omogućava učestaliju deobu ćelija, i na taj način dovodi do uvećanja samog tkiva. Možete da pretpotavite koliko poboljšanje performansi donosi uvećan broj mišićnih ćelija u telu. Sada vam je jasno kolika je njegova moć i zašto se zloupotrebljava u sportu. Ali, o tome ćemo malo kasnije.

Hormon rasta se najviše luči odmah po rođenju deteta. Pubertet je još jedan period kada je njegova sekrecija znatno pojačana. Nakon 40. godine života, novo hormona rasta u krvi znatno opada. Ukoliko dođe do poremećaja lučenja u mladosti, to može dovesti do patuljastog ili džinovskog rasta.

Hormon rasta ne deluje na ćelije direktno, već preko posrednog hormona, IGF-1. Ovaj, takođe polipeptidni hormon se luči u jetri pod dejstvom hormona rasta i on je taj koji ustvari dovodi do efekata koje sam opisao u prethodnom pasusu.

To su bile neke osnove, a sada da naučimo ono što nas najviše zanima. Kako podstaći maksimalno prirodno lučenje ovog izuzetno moćnog hormona i time poboljšati svoje sportske performanse bez neželjenih efekata do kojih može dovesti ubrizgavanje veštačkim putem. Inače, povezanost hormona rasta sa ostalim hormonima u telu je izrazito složena. Ima mnogo različitih teorija i malo kome je to sve jasno do najsitnijih detalja, ali ovde ćemo pokriti samo ono što je za nas najbitnije, što je provereno i 100% tačno.

Prva i najvažnija stvar — hormon rasta utiče na povećanu sintezu proteina kao i na transport svih nutrijenata u ćelije. Druga i isto najvažnija stvar — hormon rasta vrši mobilizaciju masti iz salai čini ih momentalno dostupnim za energiju. Zaključak — aminokiseline olakšano ulaze u mišiće pa je njihov rast poboljšan. Masti se koriste za energiju, pa su rezerve glikogena pune što doprinosi boljoj upumpanosti i većoj snazi. Ovo je zaista idealan scenario, to je ono što bi svako poželeo. Dodatno, hormon rasta pomaže ulazak kalcijuma u kosti i na taj način povećava njihovu gustinu. Takođe, utiče na poboljšanje kvaliteta hrskavice, tetiva, ligamenata, drastično poboljšava holesterol (povećava HDL a smanjuje LDL), podmlađuje kožu, daje energiju, ubrzava metabolizam i tako dalje. Zaista puno pozitivnih strana. Veoma je bitno potruditi se da svojim životnim navikama održimo nivo hormona rasta stabilnim kako bi bili zdravi i vitalni pre svega.

Hormon rasta se ne luči konstantno već u pulsevima. Najveći pulsevi su tokom dubokog sna, odnosno REM faze. Zato je kvalitetan, neprekidan san izuzetno bitan. Čim se probudite, makar na kratko, lučenje hormona rasta je prekinuto i potrebno je vreme da se ono ponovo podstakne. Zato ne navijajte vaše alarme sat vremena ranije pa da udarate snooze dugme 15 puta, to je samo uzalud bačeno vreme, tu odmora nema.

Ako smo dehidrirani, to će drastično smanjiti proizvodnju hormona rasta. Tako da znate šta vam je činiti. Sa druge strane, glad pojačava njegovo lučenje. Ovo naravno ne znači da ne treba jesti ništa ceo dan, već da jednostavno nije neophodno imati 10 obroka u toku dana. 5–6 obroka je sasvim dovoljno, i mali osećaj gladi ponekad i nije loš znak.

Svaki put kada jedemo, luči se insulin, o tome sam već pisao. Insulin je taj koji obara HGH na nulu. Ovo, opet ponavljam, ne znači da je insulin loš, već da ova dva hormona imaju suprotne uloge i jednostavno ne mogu biti aktivni istovremeno. Insulin spušta šećer u krvi, jer ubacuje glukozu u ćelije. Hormon rasta podiže šećer u krvi, jer otežava ulazak glukoze u ćelije (zato što čuva glikogen a utiče na korišćenje masti za energiju).Ove dve stvari ne mogu da budu izvršene u isto vreme. Svaki od hormona ima svoju ulogu koja treba biti iskorišćena na pravi način.

Što se tiče treninga, studije su pokazale da izvođenje teških složenih vežbi (benč press, čučanj, mrtvo dizanje, sprintevi) u opsegu ponavljaja 1–6 (sprintevi do 30 sekundi), dovode do stvaranja velikih impulsa lučenja hormona rasta.

Postoje dokazi da aminokiseline arginin, glutamin i beta-alanin podstiču prirodno lučenje hormona rasta, ali ako niste vrhunski sportista, od ovoga nećete osetiti benefite, to je sigurno.

Što je niži procenat masti u telu, više se luči hormon rasta, tako da ako ste debeli — smršajte, bolji savet od ovoga ne mogu da vam dam.

Profesionalni sportisti ubrizgavaju veštački hormon rasta da bi poboljšali svoje performanse. Ovo sa sobom naravno donosi velike rizike. Rekli smo da ovaj hormon utiče na rast SVEGA. E sada, zamislite da vaši organi (srce, pluća, jetra) počnu da rastu velikom brzinom, do čega to može dovesti? Ili, ako ne daj bože, imate neke kancerogene ćelije u telu, šta će uzrokovati njihova dalja pojačana deoba? Pomenuli smo podizanje nivoa šećera u krvi pod uticajem hormona rasta. Znači, igranjem i neodgovornim pristupom — dijabetes u najavi.

Naravno, prirodno povećanje hormona rasta nikada ne može dovesti do ovakvih posledica. Zato ćemo se mi osloniti na opisane tehnike, a profesionalci treba da budu svesni rizika koji preuzimaju i da znaju kako da ga umanje, pošto da ga eliminišu ne mogu.

--

--