Początek

Jestem jednym z wielu dziennikarzy w Polsce. Od większości moich kolegów różnią mnie pobudki, dla których zdecydowałem się pracować w mediach. Zawsze byłem idealistą i marzyłem o rzetelnej dziennikarskiej robocie. Wokół siebie miałem wielu podobnych do mnie, ale z biegiem czasu zaczęli się oni wykruszać. Nie dziwię się — nacisk w nowych mediach postawiony jest na sensację, a nie rzetelność. Liczy się czas, a nie sprawdzanie każdej informacji. Najgorsze jest jednak mierzenie wyników, od których zależy wynagrodzenie — liczą się wyświetlenia tekstu, kliknięcia w reklamę, a nie po prostu dobre dziennikarstwo. Wiele razy chciałem odejść, ale mimo wszystko ciągle trwam w swojej pracy, wierząc, że kiedyś ludzie ponownie zaczną łaknąć prawdy. Niestety zmieniło się moje otoczenie w pracy — coraz gęściej osaczają mnie ludzie, którzy są świetnymi marketingowcami, ale kiepskimi dziennikarzami. Nie chodzi o sam warsztat językowy, bo tego idzie się nauczyć, ale o podejście do prawdy. Ona się nie liczy — ważne jest to, by ludzie czytali. Próbowałem z tym walczyć, ale kilka lat temu dałem sobie spokój.

Nie chcę ujawniać swojej tożsamości. Możecie uznać to za tchórzostwo, ale nie odważę się. Zbyt cenię moją rodzinę, jej spokój i zdrowie. Sprawa, na którą zwróciłem uwagę przez zupełny przypadek nie daje mi jednak spokoju. Poświęciłem jej wiele czasu, bo pracowałem jedynie po godzinach pracy w redakcji. Prawie pół roku śledztwa, spotykania się z ludźmi, z którymi nigdy nie chciałem mieć kontaktu, kilka groźnych sytuacji, dwa razy byłem bliski zdemaskowania i… dalej mam wiele wątpliwości. O moich poszukiwaniach prawdy nie wie nikt — redakcja, koledzy z pracy, rodzina. Nawet nie wiecie Państwo jaką męką dla dziennikarza jest nie móc opublikować swojego materiału. Najgorsze, że dalej nie mogę tego zrobić pod swoim imieniem i nazwiskiem. Za dużo mam do stracenia i zbyt wielu ważnym osobą nadepnę na odcisk. Nie mogę jednak zupełnie zamilknąć, bo nie pozwala mi na to sumienie. Stąd publikuję tego bloga — niech moja praca nie pójdzie na marne.

Sprawa zabójstwa Dominika Koszowskiego wydawała mi się oczywista od samego początku. Ot, kibice wracali z meczu wyjazdowego, spotkali się z grupą osób przed katowickim dworcem i doszło między nimi do sprzeczki, która przerodziła się w bójkę. W jej wyniku zginął młody chłopak, który dwukrotnie został ugodzony nożem przez jednego z uczestników bitki. Policja dość szybko wytypowała podejrzanych, a główny — mający rzekomo zadać ciosy nożem — rozpłynął się w powietrzu. Pierwsze wątpliwości zaczęły pojawiać się, gdy dyskutując z moim kolegą, któremu przydzielono tę sprawę w redakcji, zwracałem mu uwagę, by nie wydawał wyroków przed werdyktem sądu. Zachęcałem go do opisania sprawy rzetelnie i opierając się jedynie na faktach. Wyśmiał mnie mówiąc, że sprawa jest jasna, bo odwiedziła go dwójka funkcjonariuszy znających sprawę i oni nie mieli żadnych wątpliwości, co do przebiegu zdarzenia. Popytałem w innych redakcjach i tam też odbyły się wizyty przedstawicieli stróżów prawa, w których sugerowali oni przebieg zdarzeń. Zatrważające, że dziennikarze opierali się jedynie na przekazie słownym tych osób, bez prośby o wgląd w dowody. Zdziwiło mnie to tak bardzo, że postanowiłem przyjrzeć się sprawie bliżej. Dość szybko udało mi się znaleźć świadka, do którego nie dotarła policja, a który boi się zeznawać. Łatwo dotarłem także do materiałów, które świadczą o ciemnej stronie życia ofiary i jego ojca. Zacząłem się dziwić, dlaczego żaden z moich kolegów nie porusza tego tematu, aż uświadomiłem sobie, że wielu osobom mogłoby nie być to na rękę. Zamiast dociec prawdy i móc wyrazić jednoznaczną opinię o tym zdarzeniu, zacząłem mieć coraz więcej wątpliwości. Po pół roku ciągle mam ich wiele, ale uważam, że każdy z Was ma prawo poznać moje ustalenia.

One clap, two clap, three clap, forty?

By clapping more or less, you can signal to us which stories really stand out.